CSM Bistrița, victorie în primul meci la ”Cupa județului”

(FOTO) Echipa de handbal feminin CSM Bistrița a trecut, chiar dacă greu, primul test cu public din această pauză competițională, învingând cu scorul de 28-25 (14-13) formația U Cluj în primul meci al turneului amical ”Cupa județului Bistrița-Năsăud”, care se dispută în aceste zile la Sala Polivalentă.

Cu multe jucătoare noi în lot, CSM Bistrița a condus în permanență la două-trei goluri, însă a intrat la vestiare cu avantaj de unul, 14-13. În partea a doua, și pe fondul schimbărilor efectuate, clujencele au egalat la jumătatea reprizei iar meciul a curs echilibrat până cu câteva minute înainte de final, când la 25-25 oaspetele au rămas în inferioritate numerică iar echipa antrenată de Horațiu Pașca s-a desprins și s-a impus cu 28-25.

Au adus victoria Almudena Rodriguez – 6 goluri, Magdalena Paraschiv – 4, Laura Pristăvița – 4, Szilvia Szabo – 4, Roxana Cârjan – 4, Andreea Tetean – 3, Nicoleta Dincă – 1, Bianca Zegrean – 1, Daniela Rațiu – 1.

Sărbătorita zilei: Magdalena Paraschiv, care a împlinit 35 de ani.

Oana Chirilă, în recuperare după operația de menisc, nu a evoluat.

Înaintea partidei, doi componenți ai echipei de culturism și fitness a României, Andreea Vaida și Alex Sucutărdean, dar și mascota Dracula, au promovat CM care va avea loc la Bistrița în 10-13 noiembrie. De altfel, Sala Polivalentă a fost ”ornată” cu bannere de mari dimensiuni care anunță evenimentul.

În celălalt meci al zilei, Corona Brașov – CSM Slatina 39-24.

O galerie foto puteți vedea și aici.

La ”Cupa județului Bistrița-Năsăud”, din Grupa 1 fac parte CSM Bistriţa, CSM Roman şi U Cluj, iar din Grupa 2 Corona Braşov, CSM Slatina şi Minaur Baia Mare.

Sâmbătă 12 august: U Cluj – CSM Roman 27-25, la 11.30 Corona Braşov – Minaur Baia Mare, la ora 17.00 CSM Bistriţa – CSM Roman, iar la ora 19.00 CSM Slatina – Minaur Baia Mare.

Duminică 13 august, la ora 09.30 vor juca ocupantele locurilor 3 din cele două grupe, la ora 11.30 ocupantele locurilor secunde, iar de la 13.30, pentru trofeu, câştigătoarele grupelor.

Festivitatea de premiere va avea loc duminică 13 august, începând cu ora 15.00.

Intrarea la aceste partide amicale este liberă.