Gloria Bistriţa – CSM Rm. Vâlcea 1-1. Remus Vlad: N-avem de ce să ne supărăm (FOTO)

Start şchiop pentru echipa bistriţeană în play-off-ul de promovare în Liga I. Gloria, care a ratat un penalty în debutul partidei cu CSM Rm. Vâlcea şi a zis la final mersi că n-a ieşit mai rău decât un egal, al treilea cu vâlcenii în acest sezon, a căzut pe locul 3, după CSU Craiova, pe care o va întâlni în etapa următoare, şi ASA Tg. Mureş. ”Am jucat pe dos!”, a spus directorul tehnic Remus Vlad.

Gloria Bistriţa a întâlnit în Vinerea Mare pe teren propriu, în prima etapă a play-off-ului de promovare în Liga I, formaţia CSM Râmnicu Vâlcea. Cele două echipe, care remizaseră în ambele jocuri din sezonul regulat, 2-2 şi 0-0, au pornit în această fază de pe locurile 2 respectiv 5.

1 gloria valcea 2 gloria valcea 3 gloria valcea 4 gloria valcea

Tot egal s-a terminat şi de această dată. ”Alb-albaştrii” au dat cu piciorul şansei de a deschide scorul rapid, Hlinca irosind în minutul 3 o lovitură de la 11 metri acordată pentru un fault al lui Samson asupra lui O. Bucur. Fundaşul Gloriei a trimis spre colţul din stânga al porţii lui Matache, dar ”eroul de la Liberec” a respins. Albuţ a fost la post în minutele 9 şi 40, când Ad. Popa şi Deaconescu au fost în situaţii bune. 0-0 la pauză. Gloria a reluat ofensiva şi Chiţu l-a pus la grea încercare pe Matache, iar în minutul 50 salvatorul Gloriei în ultimele partide, Daniel Brumă, a mai lovit o dată, mişcând tabela şi dând senzaţia că iepuraşul de Paşte va fi generos. Numai că vâlcenii s-au trezit din visare şi au luat cu asalt poarta bistriţeană. N’Kongue a trecut de două ori pe lângă egalare, anunţând parcă ceea ce se va întâmpla mai târziu. Gloria putea închide meciul după un contraatac pe axa Brumă – R. Radu, însă ultimul l-a iertat pe Matache. Şi, aşa cum se întâmplă în fotbal, marile ocazii se răzbună. Cătălin Pârvulescu a înscris în minutul 80 un eurogol, şut de la circa 30 de metri, băgând în traista oaspeţilor un punct care ajută mai mult contracandidatele la promovare.

După runda inaugurală a play-off-ului, Gloria Bistriţa (17 puncte) a căzut pe poziţia a 3-a a clasamentului, la trei puncte în spatele liderului CS Universitatea Craiova, cu care se va duela în runda viitoare, şi la unul de ASA Târgu Mureş.

5 gloria valcea 6 gloria valcea 7 gloria valcea 8 gloria valcea

”Meciul a fost echilibrat, cu o tentă în favoarea celor de la Vâlcea. Să fim corecţi, au avut mai mulţi jucători experimentaţi şi, luând individual, mai valoroşi decât ai noştri. N-am reuşit să acoperim tactic toată suprafaţa de joc, din diferite motive, apoi nici n-am ştiut să folosim mijloace permise de regulament pentru a opri o fază, a face un fault tactic. Constat că sunt lipsuri care se pot corecta, dar ele apar la jucătorii cu experienţă. Cert e că nici n-am folosit puţinele ocazii pe care le-am avut, au fost jucate pe dos, ca să dau un exemplu contraatacul dus de până la Radu, ultima pasă a fost la adversar, când putea să se ducă în poartă. Sau poate că rata ca atunci când şi-a făcut-o singur. Păi tragi în portar când iese portarul? Când iese portarul l-ai culcat prin fentă, preiei uşor pe dreapta şi rămâi cu poarta goală, dai cu latul şi faci 2-0. Să nu mai zic de 11 metri ratat. Lipsă de concentrare la faze fixe! Ei au fost superiori nouă mai ales la fazele fixe, când erau mulţi, cu talie bună şi ne-au pus poarta în pericol. Cred că e un scor echitabil şi n-avem de ce să ne supărăm, exprimarea noastră în joc a fost inferioară Vâlcei. Dacă punem într-un cântar valoric, cred că e 55-45 în favoarea lor”, a declarat directorul tehnic al Gloriei Bistriţa, Remus Vlad.

”A fost un meci cu două reprize diametral opuse. Dacă în prima să spunem că partida a fost echilibrată, cu Gloria care a început foarte bine, a avut şi un penalty. Apoi am echilibrat meciul, am avut ocazii, şi ei la fel. Repriza a doua cred că am dominat-o în totalitate. Am avut câteva ocazii, vreo 14-15 cornere, dar din păcate n-am reuşit să marcăm decât o dată. Cred că Pârvulescu a reuşit unul dintre cele mai spectaculoase goluri ale sezonului. Erau foarte importante punctele puse în joc, în cazul în care am fi reuşit să le luăm pe toate. Aşa, ne menţinem în cursă şi jocul cu ASA Tg. Mureş devine decisiv pentru noi. Avem încredere în continuare, va fi foarte greu să promovăm în Liga I, dar luptăm până la capăt”, a spus antrenorul oaspeţilor, Claudiu Niculescu.

9 gloria valcea 10 gloria valcea 11 gloria valcea 12 gloria valcea

Gloria Bistriţa: Albuţ – Budăcan, Hlinca, Chibulcutean, D. Sănmărtean – O. Bucur (Țârcă 69), R. Mărginean, D. Matei, M. Chiţu (Fizeşan 85) – Brumă, Curtuiuş (R. Radu 59). Antrenor: Cristian Coroian. Director tehnic: Remus Vlad

CSM Râmnicu Vâlcea: Matache – Samson, Pârvulescu, I. Stoica, Briceag – Ov. Popescu, Cârstoiu (Codin 63), Ad. Popa, Todea (Lincă 17) – Deaconescu – N’Kongue (A. Creţu 63). Antrenor: Claudiu Niculescu

Stadion: ”Jean Pădureanu” – Bistriţa. 18.04.2014. Spectatori: 600. Arbitri: Andrei Chivulete (Bucureşti) – Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Alexandru Vodă (Alba Iulia) – Adrian Şuta (Baia Mare). Observatori: Ioan Mandoca (Braşov), Vasile Marc (Cluj-Napoca).

Celelalte partide din prima etapă a play-off-ului Ligii a II-a, Seria 2: CS Universitatea Craiova – FC Olt Slatina 4-1, ASA Târgu Mureş – Metalul Reşiţa 2-0.

Clasament: 1. CS Universitatea Craiova – 20 de puncte (golaveraj 17-11), 2. ASA Târgu Mureş – 18 puncte (12-8), 3. Gloria Bistriţa – 17 puncte (12-10), 4. CSM Râmnicu Vâlcea – 13 puncte (10-12), 5. Metalul Reşiţa – 13 puncte (10-13), 6. FC Olt Slatina – 9 puncte (6-13). Vor promova în Liga I primele două clasate la finalul celor zece etape.

În etapa a doua din play-off, Gloria Bistriţa joacă în deplasare cu CS Universitatea Craiova – sâmbătă 26 aprilie, ora 16.00 (în direct la TVR 1).

Mai multe fotografii, pe pagina noastră de Facebook!