TAS: Gabriel Sâncrăian pierde medalia de bronz cucerită la JO de la Rio

Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) de la Lausanne a anunţat că halterofilul Gabriel Sâncrăian, legitimat la CSM Bistrița, a încălcat regulile antidoping la Jocurile Olimpice şi astfel pierde medalia de bronz câştigată la Rio. Decizia ultimei instanțe de decizie în lumea sportului este definitivă. Potrivit TAS, el a fost depistat pozitiv la testosteron.

”Halterofilul român Gabriel Sâncrăian a încălcat regulamentul antidoping, după ce a fost depistat pozitiv cu testosteron exogen, o substanţă aflată pe lisa celor produselor interzise de Agenţia Mondială Antidoping (WADA), la un control făcut pe 12 august 2016. Toate rezultatele obţinute de Gabriel Sâncrăian la Jocurile Olimpice 2016 de la Rio, inclusiv medalia de bronz câştigată în proba masculină de 85 de kilograme, sunt anulate”, este verdictul TAS.

Aici decizia Tribunalului de Arbitraj Sportiv.

Gabriel Sâncrăian, care va împlini 28 de ani în 21 decembrie, a concurat în 12 august la categoria 85 kg şi a obţinut medalia de bronz cu nou record personal, de plus 20 de kilograme. Sportivul din Bistriţa a ajuns la şase kilograme de recordul mondial, performanţă cu care a s-a clasat pe locul 3. Sâncrăian a totalizat 390 kg, după 173 kg la stilul smuls şi 217 kg la aruncat. La scurt timp, au apărut suspiciuni de dopaj în cazul său.

Imediat după concurs, ”cu medalia la gât”, a făcut testul antidoping, dar în 48 de ore, cum prevede regulamentul, nu a fost anunţat că ar avea probleme. După o săptămână însă, i s-a cerut acordul pentru proba B, existând o notificare în acest sens către COSR şi forul internaţional de haltere. Sportivul şi-a dat acordul, iar până la începutul lunii octombrie nu a existat vreo comunicare oficială din partea CIO, WADA sau a Federaţiei Internaţionale de Haltere privind situaţia lui Gabriel Sâncrăian.

În octombrie, Sâncrăian a fost suspendat temporar de Federaţia Internaţională de Haltere, în condiţiile în care a fost depistat pozitiv în cadrul unui control antidoping.

Între timp, medaliatul cu bronz la JO de la Rio nu a beneficiat de premierea conform legii de 42.000 de euro, de alte premieri din partea autorităţilor din Bistriţa, cifrate la 100.000 de lei, şi nici de o decoraţie din partea şefului statutului, la fel ca ceilalţi medaliaţi olimpici tricolori.

Gabriel Sâncrăian mai câștigase în carieră trei medalii de bronz, la Europenele din 2012. Nu este prima dată când sportivul român se află în această situație, el a mai fost suspendat în 2013, când a fost prins dopat cu stanozolol în afara competiției și a fost suspendat doi ani.