FC Bistrița, pe primul loc la finalul turului

(FOTO) FC Bistrița a remizat în deplasare cu Progresul Năsăud, scor 1-1 (1-1), într-un joc restanță din etapa 1, și a încheiat prima parte a campionatului în fruntea Ligii a IV-a, la egalitate de puncte cu ACS Dumitra, 32, dar cu golaveraj mai bun, +52 față de +42.

1 nasaud fc bistrita 2 nasaud fc bistrita 3 nasaud fc bistrita 4 nasaud fc bistrita

Progresul Năsăud a deschis scorul în minutul 21, iar FC Bistrița a egalat în minutul 38 prin Ionuț Ceușan.

Primul 11: D. Ilieș – Dradici, T. Rus, Chibulcutean, Cr. Pop – Deac, Mândrean, Ceușan, V. Lup – C. Bucur, Țigorean. Au mai jucat: Sighiartău, Morozan. Antrenori: Eugen Voica și Dinu Vlad.

Cronica partidei pe fcbistrita.ro: ” Restanța a devenit una importantă, care putea schimba liderul clasamentului și așa a și fost în ciuda jocului modest prestat de echipa noastră, echipă care nu i-a putut folosi pe jucătorii Sergiu Costin, Alexandru Sucutărdean și Vlad Jimborean, toți cu probleme de sănătate. Disputată pe un teren extrem de dificil, denivelat, pe alocuri cu multă apă, partidă a fost dominată de jucătorii echipei gazdă în cea mai mare parte a timpului. Gazdele au avut și primele șanse de a marca, însă portarul nostru a respins mingile trimise de atacanții adverși. Dominarea gazdelor avea să fie recompensată în minutul 23, atunci când Vasilichi a înscris cu un lob din afara careului. Puteau înscrie din nou prin același jucător, însă șutează mult peste poartă din poziție ideală. FC Bistrița răspunde și reușește să egaleze cu un șut superb marca Ionuț Ceusan, care prinde o ghiulea de la aproximativ 30 de metri. Rănite, gazdele forțează din nou și spectatorii asistă la una dintre cele mai controversate faze ale partidei. Iușan scăpa singur poziție centrală, lovește mingea pe lângă portarul echipei noastre și se ciocnește de el solicitând eliminarea acestuia. Centralul nu este de aceeași părere, îi acordă avertisment – decizie corectă spunem noi ,mai ales în urma vizualizării înregistrării fazei – și lovitură liberă directă, care a fost scoasă în extremis de Doru Ilieș. Scorul la pauză rămâne 1-1.

În repriza secundă, echipa antrenată de Eugen Voica și Dinu Vlad forțează atacul și îl aruncă în teren pe Otniel Sighiartău, însă forța ofensivă a echipei noastre scade în intensitate. Totuși atacantul are șansa unui gol, însă încearcă un lob nereușit și gazdele scapă cu față curată. În faza următoare gazdele au oportunitatea egalării atunci când portarul nostru alunecă și scapă o minge pe care scria 2-1, însă gazdele șutează doar în plasa laterală. La fel fac și pe final, atunci când scăpat singur cu Ilieș șutează pe lângă bară. Echipă nosstră nu ar fi meritat victoria în această partidă, însă egalul obținut o ajută să urce în clasament și să între în pauză competițională pe locul I, loc pe care spunem noi îl merită prin prisma jocului etalat, ce-i drept nu în acest meci”.

5 nasaud fc bistrita 6 nasaud fc bistrita 7 nasaud fc bistrita 8 nasaud fc bistrita

A fost ultima partidă din acest an, Liga a IV-a urmând să se reia în primăvara anului viitor.

La juniori, FC Bistrița s-a impus cu 4-1.

Rezultatele înregistrate de FC Bistriţa în tur: 1-1 cu Progresul Năsăud (etapa 1), 5-1 cu Luceafărul Șieu (etapa 2), 1-0 cu Atletico Monor (etapa 3), 1-1 cu ACS Dumitra (etapa 4), 14-0 cu Silvicultorul Maieru (etapa 5), 7-0 cu Eciro Forest Telciu (etapa 6), 3-0 cu Viitorul Lechința (etapa 7), 5-0 cu Progresul Tăure (etapa 8), 3-0 cu Spicul Salva (etapa 9), 3-0 cu Voința Cetate (etapa 10), 7-0 cu Voinţa Livezile (etapa 11), a stat (etapa 12), 7-2 cu Heniu Leșu (etapa 13). Aici detalii despre fiecare meci în parte.