Actualitate Recomandări

FC Bistrița a condus, dar tot a pierdut: 1-3 cu FC Zalău

(FOTO) FC Bistrița a înscris pentru prima dată în 2017, dar a pierdut al 4-lea meci din tot atâtea posibile în acest an și rămâne pe locul 14 din 15 în clasamentul Seriei V din Liga a III-a, cu 8 puncte și golaveraj 14-55. În etapa a 19-a, echipa bistrițeană a fost învinsă pe teren propriu de FC Zalău (poziția a 5-a), rezultat final 1-3 (0-0). Programul de foc continuă.

Formația pregătită de antrenorii Valer Săsărman (principal), Dorel Zegrean (secund) și directorul tehnic Eugen Voica a deschis scorul în minutul 57 prin Daniel Șoimușan, însă oaspeții au reacționat imediat și au întors soarta jocului în numai cinci minute, prin Marius Hosu (60, 64). Reușita lui Florin Istrate din ultimul minut a venit doar ca supliment la victoria Zalăului.

FC Bistrița i-a avut în teren pe R. Pop – Șoimușan, Nap, D. Mureșan, Prădan – P. Pop. Dobrea, Boerean, Candale – Dănilă, Sighiartău. În repriza secundă a intrat și Tegbo.

Arbitri: Alexandru Bălan (Deva) – Anghel Todea, Claudiu Giorgiu (ambii din Cluj-Napoca). Observatori: Emil Kemenes (Baia Mare), Grigore Suhan (Suceava).

În runda viitoare, a 20-a, FC Bistrița joacă în deplasare cu liderul FC Hermannstadt din Sibiu – sâmbătă 1 aprilie, ora 17.00.

Celelalte jocuri ale etapei cu nr. 19: Metalurgistul Cugir – CS Oșorhei 3-1, Gaz Metan II Mediaș – ASA Tg. Mureș II 5-2, Avântul Reghin – Unirea Jucu 0-0, Viitorul Ulmeni – FC Recea 1-1, Unirea Dej – Sănătatea Cluj 1-1, Recolta Dorolț – FC Hermannstadt 1-3. CS Iernut a stat.