Actualitate Recomandări

Sportivii de la PFG Bistrița, cinci medalii la CN de kick boxing, două la ”Centura României”

La Bacău a avut loc Campionatul Național de kick boxing WAKO sub egida Federației Române de Arte Marțiale de Contact. Clubul Profesional Fight Gym (PFG) Bistrița, condus de Ionel Burduhos, a fost prezent cu 6 sportivi și a obținut 5 medalii.

Sebastian Lutaniuc a devenit pentru a treia oară consecutiv campion național, de această dată la o categorie de greutate superioară +91 kg (juniori mari). Tot la grei, dar la seniori, Daniel Morar a obținut aur pentru prima dată la un campionat național.

La juniori, Bogdan Medviski a pierdut finala, obținând medalia de argint. David Scurtu a adus și el medalia de argint. După o accidentare suferită în decembrie și o pauză de trei luni, Bogdan Suru a revenit în ring, pierzând în sferturi.

Medalie de argint a obținut și Giulia Trifan, de două ori campioană națională (în 2017 și 2018), care a pierdut finala la limită.

Campionatul Național a reunit sâmbătă 23 martie 47 de cluburi din toată țara și un număr de 330 de sportivi.

”A fost o zi grea, care a început la 9.30 și s-a încheiat la 23.30, odată cu ultima luptă, a fost un consum mare de energie dar nimic nu se compară cu bucuria rezultatelor obținute. Mulțumesc sponsorilor Restaurant Ardeal, Life Gym, BIF Trans Mărișelu, Frigorificos Daniel”, spune Ionel Burduhos.

Cu o săptămână înainte de CN, PFG Bistrița a participat la o competiție de amatori organizată la Deva – ”Centura României” la kick boxing, competiție în sistem piramidal la 14 categorii.

În piramidă, la categoria 75 kg (seniori), Andrei Șumfelean a reușit să câștige centura, la fel și David Scurtu la categoria 71 kg (seniori). Bogdan Medviski a obținut locul 2 într-o categorie superioară, 65 kg, Ionuț Zdrabău a pierdut finala la 70 kg juniori, iar David Dip s-a oprit în semifinală.

În super fight, Remus Tărpian și Răscol au obținut victoria, în timp ce Alexandru Bolfă și Rareș Călinescu au pierdut la puncte. Fiind la prinul lor meci, Raul Haidar, Mogiosi Zoli, Patrick Hangan, Andra Călinescu, Paul Danci, Ionuț Apostol, Dariu Moțiu, Ianos Emanuel au pierdut la puncte.