Minunea nu s-a produs: Bistrița, învinsă de campioana Europei. Roșca: CSM, echipă de temut. Pașca: Am ținut pasul timp de 40 de minute (FOTO)

Chiar dacă a condus aproape pe tot parcursul primei reprize, CSM Bistrița a trebuit să se recunoască învinsă, fără dubii, de CSM București – deținătoarea Ligii Campionilor, campioana en-titre a României și liderul Ligii Naționale de handbal feminin, scor final 25-35 (15-16). După zece etape, echipa bistrițeană a rămas cu 15 puncte și ocupă poziția a 6-a în clasament.

1-csm-bistrita-csm-bucuresti-noi-1 2-csm-bistrita-csm-bucuresti-noi-1 3-csm-bistrita-csm-bucuresti-noi-1 4-csm-bistrita-csm-bucuresti-noi-1

După un debut timorat, CSM Bistrița s-a bătut de la egal la egal cu titrata sa adversară, conducând chiar și la două goluri diferență: 4-3, 5-4, 6-5, 8-6, 9-8, 10-9, 12-10, 13-12, 15-13 și având în portarul Cristina Sântămărean un adevărat înger păzitor (procentaj de peste 31%), însă la cabine a intrat cu avantaj de un gol CSM București, care a știut să profite de momentele favorabile. După pauză, campioana Europei a apăsat pedala de accelerație, și-a arătat clasa și a tranșat rapid soarta jocului: 19-16, 25-17 după zece minute, apoi 27-19, 29-20, 33-23 și în final 35-25. După ce lucrurile au devenit clare, publicul care a umplut Sala Polivalentă a savurat fiecare reușită în poarta campioanelor, dar a și aplaudat cu fair-play prestația oaspetelor.

AICI GALERIE FOTO 1

”A fost un meci disputat, mai ales în prima repriză. Felicit echipa din Bistrița pentru elanul cu care a jucat, dar până la urmă experiența și-a spus cuvântul. Ne bucurăm pentru această victorie și privim încrezători spre viitoarele partide. Bistrița a arătat că este o echipă de temut, mai ales pe teren propriu, a arătat un joc plăcut, de mare angajament, și-a dorit foarte mult. Felicitări pentru această dăruire, a fost un partener bun de întrecere. Felicit echipa mea pentru efortul făcut și pentru că a luat jocul în serios astfel încât să nu fie niciun fel de problemă aici. Două meciuri – două victorii de la venirea mea pe banca tehnică, însă nu este niciun secret. Am încredere în jucătoare, au experiență și sunt valoroase, meritul este al acestor minunate jucătoare” – Aurelian Roșca, antrenor CSM București

”CSM Bistrița este o echipă destul de puternică, destul de compactă, chiar ne-a ținut piept în prima repriză, dar pe final a căzut”Oana Manea

5-csm-bistrita-csm-bucuresti-noi-1 6-csm-bistrita-csm-bucuresti-noi-1 7-csm-bistrita-csm-bucuresti-noi-1 8-csm-bistrita-csm-bucuresti-noi-1

”Din păcate, n-am reușit să ținem pasul decât vreo 40 de minute. Poate că și oboseala la un moment dat și-a spus cuvântul. Am jucat bine 40 de minute, toată lumea se așteptau ca ele să fie mai obosite decât au fost, însă au un lot numeros la dispoziție, cu jucătoare care sunt cotate drept cele mai bune din lume pe posturile lor. CSM București joacă la cel mai înalt nivel, să nu uităm totuși că este campioana Europei în exercițiu și îi urez mult succes în Liga Campionilor. Le felicit pe fetele mele, pentru a nu știu câta oară în acest sezon, pentru modul în care și-au apărat șansele. Mă bucur să văd că sala este arhiplină mereu, le mulțumim din suflet tuturor pentru încurajări. Ce mă îngrijorează cel mai tare este meciul de la Galați, ne așteaptă o deplasare lungă, cu un Galați în creștere de formă. Sper să obținem cele trei puncte la Galați, e o echipă direct contracandidată cu noi la obiectivele pe care le avem”Horațiu Pașca, antrenor CSM Bistrița

”O înfrângere este o înfrângere, dar sper că am reușit o serie de faze spectaculoase, care să bucure publicul venit în număr mare alături de noi. Am reușit să le facem față 40 de minute, dar se vede că au un lot foarte valoros, echipă foarte puternică, jucătoare cu experiență care știu să profite de greșelile adversarului”Laura Pristăvița

”Felicitări echipei noastre de suflet, CSM Bistrița, pentru modul în care a ținut piept campioanei Europei. Chiar dacă nu am obținut o victorie, sunt mândru de fetele noastre și vreau să le felicit pentru că au luptat cu determinare cu cea mai bună echipă a Europei. De asemenea, vreau să felicit și să îi mulțumesc minunatului public bistrițean care a fost alături de echipă pe durata întregului meci. Mă bucur că, pentru prima dată în istorie, am avut în Sala Polivalentă din Bistrița o campioană europeană la handbal. Acest lucru arată că Bistrița este pe harta sportului european. Vreau să felicit echipa CSM București pentru victoria împoriva echipei Rostov-Don și să îi urez mult succes în Liga Campionilor!” – președintele CJ Radu Moldovan

AICI GALERIE FOTO 2

Pentru CSM Bistrița au marcat: Laura Pristăvița – 8, Oana Chirilă – 7, Daniela Crap – 5, Daniela Rațiu – 4, Magdalena Paraschiv – 1.

Au adus victoria campioanei Europei: Isabelle Gullden – 7, Camille Ayglon Saurina – 7, Linnea Torstenson – 5, Anastasiya Lobach – 4, Bianca Bazaliu – 3, Aurelia Brădeanu – 2, Cristina Vărzaru – 2, Carmen Martin Berenguer – 2, Majda Mehmedovici – 1, Oana Manea – 1, Iulia Curea – 1.

Partida a fost arbitrată de Adrian Nacu și Adrian Rucoi, ambii din Mureș. Observator: Bogdan Prisecariu Anton din Iași.

A fost ultimul meci pe teren propriu din 2016 al echipei CSM Bistrița. După jocul din deplasare cu Danubius Galați (joi 17 noiembrie, ora 17.00), din etapa a 11-a, se va intra în pauză competițională până în 8 ianuarie 2017.

Aici clasamentul complet al Ligii Naționale feminine.

Celelalte meciuri ale etapei a 10-a: U Cluj – Dunărea Brăila 30-18, Măgura Cisnădie – Danubius Galați 19-20, HCM Rm. Vâlcea – HC Zalău 25-29, Cetate Devatrans – CSM Roman 18-35, Corona Brașov – SCM Craiova 21-28. Unirea Slobozia a stat, CSM Ploiești fiind exclusă din campionat.