FC Bistrița, în continuare pe primul loc după 3-0 cu Voința Cetate

(FOTO) FC Bistrița a învins în deplasare cu scorul de 3-0 (1-0) formația Voința Cetate, în etapa a 10-a a Ligii a IV-a, și are avans de două puncte în fruntea clasamentului (25 de puncte, golaveraj 42-2), dar și un meci mai puțin disputat. Este al 6-lea joc consecutiv în care formația bistrițeană nu primește gol.

1 vointa cetate fc bistrita 2 vointa cetate fc bistrita 3 vointa cetate fc bistrita 4 gol vointa cetate fc bistrita

Marcatori: Otniel Sighiartău (45) și Dionisie Dradici (50, 75).

Primul 11: D. Ilieș – Cr. Pop, T. Rus, Chibulcutean, Sucutărdean – Dradici, Ceușan, Sg. Costin, V. Lup – Sighiartău, Țigorean. Au mai jucat: Trif, Mândrean, Deac, Morozan. Antrenori: Eugen Voica și Dinu Vlad.

Cronica partidei pe fcbistrita.ro: ”Partida a fost una frumoasă, cu ocazii și șanse de a marca de ambele părți, în special în repriza I, atunci când gazdele nu au reușit să fructifice nicuna din cele patru lovituri libere de care au beneficiat în jurul careului echipei noastre. Ba mai mult, puteau deschide scorul și în urma unui contraatac, însă șutul tras din întoarcere a fost respins în lateral de portarul Doru Ilieș. A venit rândul echipei noastre să răspundă pe contraatac, însă mingile trimise de Răzvan Țigorean și Otniel Sighiartău au fost blocate de portarul advers. Deschiderea scorului a avut loc pe finalul primei reprize, atunci când Răzvan Țigorean îl servește foarte bine pe Otniel Sighiartău, iar atacantul echipei noastre marchează cu capul pentru 1-0, scor care avea să rămână și la pauză. Repriza secundă este sinonimă cu căderea echipei gazdă, odată cu intrarea în teren a mijlocașului Sergiu Mândrean, jucător care alături de Sergiu Costin a gestionat foarte bine multe contraatacuri ale echipei conduse de Eugen Voica și Dinu Vlad. Golul secund avea să vina de pe partea dreaptă, Otniel Sighartău servindu-l foarte bine pe Dionisie Dradici, iar acesta marchează cu un șut foarte bine plasat în colțul lung. Urmează o nouă șansă, tot pentru echipă noastră, însă Răzvan Țigorean lovește transversală porții adverse. Golul trei este marcat de același Dionisie Dradici care trăiește un dejavu și marchează după o fază identică celei de la golul secund, pasa venind însă de această dată de la Sergiu Mândrean. Scorul rămâne 3-0 pentru echipa noastră până la final și bucuria este una pe măsură, pentru că FC Bistrița își consolidează locul I ocupat în clasament”.

5 vointa cetate fc bistrita 6 vointa cetate fc bistrita 7 vointa cetate fc bistrita 8 vointa cetate fc bistrita

Celelalte meciuri ale etapei a 10-a: Progresul Tăure – ACS Dumitra 2-3, Luceafărul Șieu – Eciro Forest Telciu 4-1, Viitorul Lechința – Silvicultorul Maieru 1-5, Spicul Salva – Atletico Monor 2-2, Voința Livezile – Progresul Năsăud 2-5. Heniu Leșu a stat.

În etapa viitoare, a 11-a, FC Bistrița joacă pe teren propriu cu Voința Livezile – duminică 8 noiembrie, ora 14.00.

Rezultatele precedente: meci cu Progresul Năsăud amânat (etapa 1), 5-1 cu Luceafărul Șieu (etapa 2), 1-0 cu Atletico Monor (etapa 3), 1-1 cu ACS Dumitra (etapa 4), 14-0 cu Silvicultorul Maieru (etapa 5), 7-0 cu Eciro Forest Telciu (etapa 6), 3-0 cu Viitorul Lechința (etapa 7), 5-0 cu Progresul Tăure (etapa 8), 3-0 cu Spicul Salva (etapa 9). Aici detalii despre fiecare meci în parte.