Sport

În ultima clipă: Unirea Alba Iulia – Gloria 1-2

În Vinerea Mare, Gloria a mai bifat trei puncte care îi nivelează şi mai tare drumul spre promovare. A fost vineri 13, dar pentru gazde. De pătimi,t a pătimit şi Gloria. Golul victoriei bistriţene a venit din penalti, în prelungiri, iar Timişoara e la 4 puncte în urmă (FOTO).

Joc anost, ritm lent, puţine ocazii pentru spectatori să tresară din amorţeală. Atât s-ar putea spune despre primele 45 de minute ale partidei de vineri din Cetatea Marii Uniri, contând pentru etapa a 21-a a Seriei 2 din liga secundă.

În prelungirile primei reprize însă, Cornel Predescu a fost găsit la limita ofsaidului, a scăpat singur cu Pascal şi l-a învins cu un şut plasat. 1-0 pentru Gloria la pauză, mostră de eficienţă!

Gazdele au egalat în minutul 66 prin Dejan Pecarov, care a înscris cu o lovitură de cap din centrul careului, la puţin timp după ce intrase în teren. În minutul 72, Unirea a rămas în zece: Mureşan a încercat o figură de box cu Feher şi a văzut roşu.

Aşa cum ne-au obişnuit în destule rânduri, ”alb-albaştrii” au dat lovitura finală în ultimele secunde. De această dată, în al patrulea minut de prelungire, când Curtuiuş a fost faultat în careu de portarul Pascal, iar Cornel Predescu a transformat pentru o victorie la limită care aduce linişte de Paşte şi un ecart de 4 puncte faţă de locul 2, ocupat de Timişoara.

”Mă aşteptam la un joc dificil, la fel ca şi în tur. Am dominat tactic şi e o victorie meritată şi muncită. Eu zic că n-a fost ofsaid la deschiderea scorului, mai degrabă cred că Militaru trebuia eliminat. Din ce informaţii am, la golul decisiv cred că a fost penalti, dar iniţial ar fi fost un ofsaid în prealabil la Curtuiuş. Nu ştiu dacă e aşa, dar penalti a fost, pentru că jucătorul a ciupit mingea şi portarul a intrat în el. Nu a fost un arbitraj părtinitor, a cântărit şi de o parte şi de alta cam la fel”, a spus după meci antrenorul Gloriei, Nicolae Manea.

Unirea Alba Iulia: Pascal – N. Oltean, Bumbac, I. Şerban (Negură 68), M. Oprea – Pleniceanu, Oară, Militaru (Pecarov 55), Petrescu – S. Mureşan, V. Florea (Schuller 46). Antrenor Stelian Gherman

Gloria Bistriţa: Bota – Peteleu, D. Stan, V. Năstase (Isac 78), I. Costache – Feher, Tudose (Țârcă 15) – Predescu, Anton, Cafasso – Silvăşan (Curtuiuş 52). Antrenor Nicolae Manea

Stadion: Municipal Victoria-Cetate – Alba Iulia. Arbitri: Marius Omuţ (Oradea – Alexandru Cerei (Cluj Napoca), Iulius Timar (Marghita).

Celelalte jocuri din etapa a 21-a a seriei de vest: Chindia Târgovişte – CSM Rm. Vâlcea 2-1, FC Argeş – Juventus Bucureşti 2-1, Luceafărul Oradea – FC Bihor 1-0, FC Maramureş – Alro Slatina 1-0, UTA Arad – FC Olt 2-1, Gaz Metan Severin – FC Timişoara 1-1, Mureşul Deva – Arieşul Turda 3-0 (echipa oaspete a fost exclusă din campionat).

Clasament: 1. Gloria Bistriţa 50 puncte, 2. FC Timişoara 46 puncte, 3. Chindia Târgovişte 35 puncte, 4. UTA Arad 34 puncte, 5. Gaz Metan Severin 34 puncte, 6. FC Argeş 34 puncte, 7. Luceafărul Oradea 33 puncte, 8. Alro Slatina 31 puncte, 9. Unirea Alba Iulia 28 puncte, 10. FC Bihor 26 puncte, 11. FC Maramureş 25 puncte, 12. CSM Rm. Vâlcea 19 puncte, 13. Mureşul Deva 19 puncte, 14. Juventus Bucureşti 17 puncte, 15. FC Olt 17 puncte, 16. Arieşul Turda 11 puncte.

În etapa viitoare, a 22-a, Gloria Bistriţa joacă pe teren propriu cu Juventus Bucureşti – sâmbătă 21 aprilie, de la ora 11.00.