Handbal: Gloria câștigă cu SCM Craiova și urcă pe 4. Ce spune Horațiu Pașca

(FOTO) Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a câștigat pe teren propriu meciul cu SCM Craiova din etapa a 20-a a Ligii Florilor la handbal feminin și a urcat pe locul 4 în clasament, peste adversara sa și peste Măgura Cisnădie.

Echipa antrenată de Horațiu Pașca s-a impus cu 26-24, după ce la pauză a fost 13-11. Aici desfășurarea partidei.

Au adus victoria: Teodora Bloj (7 goluri), Laura Pristăvița (5), Szilvia Szabo (5), Nicoleta Dincă (3), Daniela Todor (2), Daniela Rațiu (2), Magdalena Paraschiv (1), Andreea Bărbos (1). Ana Maria Măzăreanu a salvat 8 din cele 32 de mingi trimise pe poarta sa (25%).

”A fost un meci jucat cu sufletul pentru publicul acesta minunat. Cred că 50 la sută din această victorie aparține publicului care ne-a susținut pe tot parcursul meciului. Vreau să le spun bistrițenilor că îi iubim din toată inima și ne-a fost dor să jucăm acasă. Le felicit pe fete!”, a declarat Horațiu Pașca.

În etapa viitoare, a 21-a, Gloria joacă în deplasare cu Minaur Baia Mare (7 aprilie).

Până atunci Gloria întâlnește duminică 31 martie, de la ora 17.30, în deplasare, formația HC Zalău (locul 7) în sferturile de finală ale Cupei României. Meciul va fi transmis în direct de TVR HD.