Actualitate Recomandări

CSM Bistrița pierde la limită cu CSM Roman și cade pe 6 în Liga Florilor. Tibi Ușeriu, aruncare de începere

(FOTO-VIDEO) Echipa de handbal feminin CSM Bistrița a pierdut pe teren propriu cu CSM Roman în etapa a 23-a și a căzut de pe locul 5 pe 6, fiind depășită de HC Zalău. Adversara sa de astăzi, care în runda precedentă o bătuse pe finalista Cupei EHF SCM Craiova, este pe poziția a 7-a.

Scorul primei reprize a fost 13-16, după ce oaspetele au condus în permanență, chiar și la patru goluri. ”Resuscitate” la pauză, fetele antrenate de Horațiu Pașca au preluat pentru prima dată conducerea în minutul 14 al reprizei secunde, 22-21. A fost și singura dată. S-a mers umăr la umăr într-un final fierbinte, cu CSM Bistrița egalând la 23 cu două minute înainte de ultimul fluier. CSM Roman a rămas în inferioritate, dar a înscris golul victoriei dintr-o aruncare de la 7 metri. CSM Bistrița a ratat ultimul atac și s-a terminat 23-24.

Pentru echipa bistrițeană au marcat Almudena Rodriguez (7), Oana Chirilă (4), Alexandra Orșivschi (4), Andreea Tetean (3), Daniela Rațiu (2), Magdalena Paraschiv (2), Laura Pristăvița (1). Ana Maria Măzăreanu a salvat 12 din cele 25 de mingi aruncate pe poarta sa (48%), iar Viorica Țăgean – 2 din 13 (15%).

”Oricât ai încerca, nu ai cum să nu acumulezi frustrări după un astfel de meci. Mă așteptam la un joc extrem de dificil, Roman este o echipă bună, însă dacă reușeam să gestionăm mai bine momentele cheie poate că situația era alta. La ultima fază, în momentul în care Ana Maria Măzreanu a apărat aruncarea, minge în aut, dacă aveam mai multă concentrare pe faza de apărare puteam să intrăm în posesia mingii și avantajul era de partea noastră, puteam ataca mai în liniște. Din fiecare meci învățăm, eu le felicit pe fete pentru că după un început extrem de ezitant am revenit în joc, am reușit chiar să conducem dar de data asta nu am putut să le facem suporterilor bistrițeni o bucurie. Sperăm data viitoare, cu Rapid, la ultimul meci acasă. E un final de sezon în care probabil Bistrița sperie prin poziția din clasament. Unii nu știu cum am ajuns aici, le transmit că am ajuns prin foarte multă muncă, jucând handbal de calitate, și nu cred că e nevoie să ne demonstreze contrariul cineva. Jucăm în deplasare la Cisnădie, o candidată la medalii, o trupă făcută pe bani foarte mulți. Cisnădie nu-și permite să piardă puncte, luptă pentru medalii și ne va fi foarte greu însă trebuie să digerăm repede acest eșec cu Roman și să mergem la Cisnădie ca și cum n-am avea nimic de pierdut”, a declarat antrenorul Horațiu Pașca.

Triplul câștigător al Ultramaratonului 6633 Artic Ultra de la Cercul Polar, Tibi Ușeriu, a venit să le încurajeze pe handbalistele de la CSM Bistrița. Înaintea partidei, el le-a a oferit celor doi antrenori, Horațiu Pașca respectiv Dumitru Muși, cartea sa ”27 de pași”. Tibi Ușeriu a executat și aruncarea de începere a meciului, penultimul pe care CSM Bistrița l-a disputat acasă în acest sezon al Ligii Florilor. Campionul va pleca joi în Himalaya, pentru a participa la Ultramaratonul Everestului.

În etapa viitoare, a 24-a, antepenultima din acest sezon, CSM Bistrița joacă în deplasare cu Măgura Cisnădie (locul 3) sâmbătă 5 mai, ora 18.00.