Gloria din Bistrița, mai bună decât cea din Buzău. ”Victorie de moral” (FOTO)

După două înfrângeri consecutive, Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a câștigat meciul de pe teren propriu cu Gloria Buzău, contând pentru etapa a 6-a a Ligii Naționale de handbal feminin. În urma acestui rezultat, echipa bistrițeană a acumulat 9 puncte și a urcat pe locul 8 în clasament.

Gloria 2018 s-a desprins în prima parte la două goluri, oaspetele preluând pentru prima dată conducerea în minutul 25, 13-12. Fetele antrenate de Horațiu Pașca au revenit și au intrat la cabine cu avantaj de un gol, 15-14. Jocul Gloriei 2018 a fost mult mai bun în repriza secundă, diferența mărindu-se la cinci goluri. În ultimele minute Gloria Buzău a mai redus ecartul, scorul final fiind 29-27.

Au adus victoria: Oana Țiplea (8 goluri), Almudena Rodriguez (6), Szilvia Szabo (5), Daniela Rațiu (4), Nicoleta Dincă (2), Magdalena Paraschiv (2), Laura Pristăvița (2).

În poartă, Ana Maria Măzăreanu a salvat 10 mingi din cele 31 trimise pe poarta sa (32%).

”O victorie de moral, o victorie muncită. Ne așteptam la un meci extrem de greu pentru că Gloria Buzău, chiar dacă este nou promovată, nu are acest statut având în vedere valoarea lotului plus bugetul și faptul că Dumitru Muși este un antrenor cu multă experiență. Noi veneam după două înfrângeri, după un meci bun făcut acasă cu Corona Brașov dar pierdut pe final. Am avut aproximativ aceleași probleme și acum, dar am reușit să gestionăm mai bine, nu ne-am mai grăbit pe atac și am reușit să recuperăm mai multe mingi pe apărare. Aveam mare nevoie de victoria aceasta, echipa a muncit foarte mult, este o echipă bună care dorește să-și mulțumească suporterii și să-și atingă obiectivele. Ne așteaptă o deplasare infernală la Craiova, o echipă care ne reprezintă în cupele europene, deținătoarea Cupei EHF. Fetele au acum un moral bun, sper să fi depășit momentul agitației și să mergem la Craiova cât se poate de relaxați și concentrați în așa fel încât să putem obține victoria. Vom merge să jucăm cel mai bun handbal pe care îl putem oferi la ora aceasta. Și, de ce nu, să sperăm în minuni”, a declarat antrenorul Horațiu Pașca.

În etapa viitoare, a 7-a, Gloria 2018 joacă în deplasare cu SCM Craiova – duminică 28 octombrie, ora 11.00, în direct la TVR 2.

Celelalte meciuri din runda cu nr. 6: SCM Rm. Vâlcea – CSM Galați 27-15, Măgura Cisnădie – HC Zalău 24-24, CSM Slatina – SCM Craiova 19-23, CSU Cluj-Napoca – Minaur Baia Mare 23-29, Corona Brașov – Dunărea Brăila 27-23, CSM Roman – CSM București 17-28.