FC Bistrița, campioana Ligii a IV-a. Urmează baraj de promovare cu Fălticeni

(FOTO) FC Bistrița a câștigat, fără să cunoască înfrângerea, ediția 2015-2016 a Ligii a IV-a. Echipa bistrițeană a obținut, în restanța cu Voința Cetate din etapa a 23-a, victoria de care avea nevoie pentru a termina pe primul loc și a-și asigura astfel locul la barajul de promovare în Liga a III-a.

1 fc bistrita vointa cetate 16 2 fc bistrita vointa cetate 16 3 fc bistrita vointa cetate 16 4 fc bistrita vointa cetate 16

FC Bistrița, care a cucerit săptămâna trecută trofeul finalei județene a Cupei României, s-a impus cu 5-0 (2-0) în meciul cu Voința Cetate (locul 4 în campionat) de pe Stadionul ”Jean Pădureanu” și a încheiat seria pe care a condus-o da capo al fine cu 20 de succese și 4 remize, golaveraj 130-17, 64 de puncte.

Golurile din partida cu Voința Cetate au fost reușite de Otniel Sighiartău (21, 53), Vasile Lup (40), Doru Conon (48) și Abiel Deac (55).

Abiel Deac a înscris golul cu numărul 130, ultimul pentru FC Bistriţa în acest campionat. Otniel Sighiartău, care a reușit o dublă, este cel mai prolific atacant din istoria clubului. Răzvan Tigorean, care nu a marcat, a pierdut locul 1 în clasamentul golgeterilor Ligii a IV-a, fiind depăşit de Cilean (Dumitra).

Au evoluat: Trif – T. Rus, Hasnăș, Chibulcutean, Dradici – Vș. Lup, Sg. Costin, Conon, Țigorean – C. Bucur, Sighiartău. Au mai jucat: Deac, Akari, Ceușan, Chiorean.

Formația antrenată de Eugen Voica, Dinu Vlad și Sergiu Costin a terminat în fața contracandidatei ACS Dumitra, aflată la un punct în spate, și va juca o dublă manșă, în 18 iunie acasă (Stadionul ”Jean Pădureanu”) de la ora 18.00 și în 25 iunie în deplasare, tot de la ora 18.00, cu Șomuz Fălticeni, câștigătoarea Ligii a IV-a Suceava, pentru accederea în Liga a III-a.

”FC Bistriţa a devenit campioană judeţului Bistriţa-Năsăud, victoria din ultimul meci contra celor de la Voinţa Cetate aducând şi laurii mult aşteptaţi de jucătorii formaţiei noastre. Partida de pe stadionul „Jean Pădureanu” nu a avut istoric, echipa noastră dominând formaţia din Cetate la toate capitolele. Otniel Sighiartău deschide scorul în minutul 21 cu un şut la fierul ierbii în colţul scurt al porţii adverse. Minutul 39 aduce şi liniştea în tabăra noastră. Vasile Lup câştigă lupta cu adversarul său undeva la limita careului mare, îl depăşeşte pe acesta şi şutează fără a-i da şansă portarului oaspete. Scorul devine 2-0, iar pauză vine cu o oarecare linişte. Mitanul secund începe cu un nou gol marcat de formaţia noastră. Doru Conon reuşeşte o bijuterie de gol, plasând mingea în colţul lung al celor de la Cetate. După alte două minute Otniel Sighiartău trece pe lângă majorare, ratând incredibil din şase metri cu o lovitură cu capul care l-a luat practic la ţintă pe portarul advers. Atacantul nostru avea să se revanşeze însă un minut mai târziu, atunci când profită de o pasă involuntară a lui Sergiu Costin, care aluncă în momentul şutului. Ulterior mingea ajunge la atacant, iar acesta şutează, lăsându-l fără replică pe goalkeeper. Golul 5 avea să vină în minutul 65, atunci când Akari scapă singur pe partea dreapta, şutează, portarul intervine însă mingea ajunge la Abiel Deac, care marchează nestingherit. Avea să fie ultimul gol marcat de FC Bistriţa în campionat, pentru că scorul a rămas 5-0 până la final. Victoria obţinută aduce al doilea titlu al formaţiei FC Bistriţa, după cel obţinut în primul an de la înfiinţare în liga a V-a. FC Bistriţa reuşeşte astfel să câştige pentru prima dată eventul, (campionat-cupă) şi se pregăteşte de barajul de promovare în liga a treia”, se arată pe fcbistrita.ro.

Tot duminică 12 iunie, s-au jucat meciuri în ultima rundă, a 26-a (FC Bistrița și Voința Cetate le-au disputat în 1 iunie): Luceafărul Șieu – Progresul Năsăud 8-0, Voința Livezile – ACS Dumitra 0-6, Spicul Salva – Eciro Forest Telciu 3-1, Progresul Tăure – Viitorul Lechința 3-0. Atletico Monor a stat.