Actualitate Recomandări

CSM Bistrița a spart gheața: ”șefe și acasă”! Echipa, ”în obiectiv” (FOTO)

CSM Bistrița a obținut, în etapa a 5-a a Ligii Naționale de handbal feminin, prima victorie în fața propriilor suporteri și a treia în acest sezon, 31-28 (17-12) cu HCM Râmnicu Vâlcea. Echipa bistrițeană acumulează 9 puncte și ocupă locul 7 în clasament, o poziție sub formația vâlceană, de care o desparte golaverajul (+5 față de +10).

Fetele antrenate de Horațiu Pașca au avut o primă repriză de excepție, în care s-au distanțat la cinci goluri și au menținut acest avans până la pauză. În partea a doua oaspetele au reușit să se apropie pe tabelă, însă nu au putut întoarce soarta partidei.

1-csm-bistrita-rm-valcea-sep-16 2-csm-bistrita-rm-valcea-sep-16 3-csm-bistrita-rm-valcea-sep-16 4-csm-bistrita-rm-valcea-sep-16

Au adus un succes important pentru CSM Bistrița: Daniela Crap – 9 (6 din 7 m), Oana Chirilă – 5, Magdalena Paraschiv – 4, Daniela Rațiu – 4, Gabriela Preda – 3, Laura Pristăvița – 3, Andrada Maior Pașca – 1, Marinela Gherman – 1, Oana Cârstea – 1.

Pentru HCM Rm. Vâlcea au marcat: Ana Simion – 9 (4 din 7 m), Ani Senocico – 4 (1 din 7 m), Alexandra Gavrilă – 4 (1 din 7 m), Patricia Vizitiu – 3, Elena Florică – 3, Florentina Craiu – 2, Andreea Adespii Molnar – 2, Hermina Stoicănescu – 1.

”Le felicit pe fete, și-au dorit foarte mult să câștige în fața propriilor suporteri, sunt oameni minunați care ne susțin, și-au dorit să demonstreze și celor care au crezut mai puțin în noi că până la urmă au de ce să creadă. Aceste fete joacă pentru echipă cu sufletul. Făcând un bilanț scurt înainte de o pauză de trei săptămâni, avem trei victorii și două înfrângeri, suntem în obiectivul pe care ni l-am propus. Le mulțumim tuturor celor care cred sincer în noi. Această victorie vine normal, nu vreau să fiu infatuat, am jucat din ce în ce mai bine, am avut acea sincopă cu U Cluj, însă mă bucur din suflet că am reușit să spargem gheața și acasă, am reușit să ne revenim psihic după acel eșec. Avem o pauză în care ne putem pune la punct cu ce mai avem de lucrat pentru a putea aduce în continuare cât mai multă bucurie publicului bistrițean”, a declarat antrenorul Horațiu Pașca.

”Cel mai important lucru este că am spart gheața acasă. Sunt foarte mulți suporteri lângă noi și trebuie să fim șefe pe teren propriu. Până acum câștigasem numai în deplasare”, a spus portarul Cristina Sântămărean, care a avut un procentaj de 34% în acest meci.

”Atmosferă incendiară, echipă de milioane și suporteri de vis! Cam așa putem caracteriza în câteva cuvinte meciul cu HCM Râmnicu Vâlcea, câștigat de fetele noastre. Vreau să le felicit pe fete și întreaga echipă pentru că ne-au demonstrat că meciul eșuat cu U Cluj a fost doar un episod nefericit, iar valoarea lor este mult peste ce am văzut în acel meci. Am văzut atitudine, determinare și spirit de învingător! Felicitări CSM Bistrița! Vă meritați statutul de echipă de suflet a bistrițenilor!”, a menționat președintele CJ Radu Moldovan.

AICI PUTEȚI VEDEA MAI MULTE FOTOGRAFII

5-csm-bistrita-rm-valcea-sep-16 9-csm-bistrita-hcm-rm-v 7-csm-bistrita-rm-valcea-sep-16 8-csm-bistrita-rm-valcea-sep-16

Partida de la Sala Polivalentă a fost arbitrată de Marius Ghiorghișor (București) și Marian State (Buzău). Observator de joc: Viorel Dobre (București).

Aici clasamentul complet al Ligii Naționale feminine.

În etapa a 6-a, CSM Bistrița joacă în 16 octombrie în deplasare cu Măgura Cisnădie.

Celelalte partide ale etapei a 5-a: Unirea Slobozia – Cetate Devatrans 28-17, HC Zalău – CSM Roman 24-24, CSM Ploiești – U Cluj 19-34, Măgura Cisnădie – Corona Brașov 26-22, CSM București – SCM Craiova 33-25, Danubius Galați – Dunărea Brăila 24-25.

În etapa 1, CSM Bistrița a pierdut pe teren propriu cu Dunărea Brăila (26-30), în etapa a doua a câștigat în deplasare cu SCM Craiova (25-22), în runda a 3-a s-a împiedicat iar pe teren propriu, cu U Cluj (24-31), iar în etapa a 4-a s-a impus în deplasare cu Cetate Deva (35-25).