Care este „cea mai tare cursă de anduranţă posibilă” în opinia lui Tibi Uşeriu

După ce a câştigat de trei ori Arctic Ultra, una dintre cele mai grele curse din lume, şi după ce a urcat pe acoperişul lumii să alerge la Ultramaratonul Everestului, Tibi Uşeriu a putut face comparaţia între cele două. Într-o postare pe Facebook, el a scris:

Tibi Uşeriu a terminat Maratonul Everestului în 14 ore. S-a clasat al 12-lea după opt nepalezi, un atlet din Marea Britanie, unul din Polonia şi altul din Japonia. Primul clasat a terminat cursa în mai puţin de 7 ore. 22 de concurenți au luat startul la secțiunea Everest Ultra, unde a participat și Tibi Ușeriu, peste 150 la Full Maraton și 12 la Semimaraton.

”Tibi a terminat cursa cu bine, cu un timp de 14 ore și 1 minut. Câștigătorul a terminat în mai puțin de 7 ore, ceea ce este de neimaginat. Din păcate nu este primul, cum ne doream… încă  Ne bucurăm că este sănătos și că în curând va veni acasă! Încercăm să vorbim cu el la telefon și să revenim cu un semn din partea lui. Până la capăt!”, a anunțat Asociația Tășuleasa Social.

Maratonul Everestului celebrează anual istorica ascensiune a lui Edmund Hillary și Tenzing Norgay din 29 mai 1953, prima recunoscută.