CSM Bistrița rămâne fără victorie acasă în 2018. Ce spun Horațiu Pașca și Oana Chirilă

(FOTO-VIDEO) Echipa de handbal feminin CSM Bistrița a pierdut pe teren propriu în etapa a 13-a a Ligii Naționale, ultima a turului, după un meci pe muchie de cuțit, și a terminat prima parte a campionatului pe locul 7, sub Corona Brașov la golaveraj.

După o primă repriză în care s-a distanțat și la cinci goluri, CSM Bistrița a intrat la vestiare în avantaj, 13-11. În partea a doua s-a mers cap la cap, însă pe final oaspetele s-au desprins la două goluri. Corona Brașov, condusă de pe bancă de Vasile Curiţeanu şi Dragoş Dobrescu după despărțirea de Costică Buceschi, s-a impus cu 28-27.

Au marcat pentru echipa bistrițeană Laura Pristăvița (7), Oana Chirilă (7), Szilvia Szabo (4), Almudena Rodriguez (4), Magdalena Paraschiv (2), Alexandra Orșivschi (2), Daniela Rațiu (1). În poartă, Viorica Țăgean a salvat 10 din cele 36 de mingi aruncate de jucătoarele Coronei Brașov (27%), iar Cristina Sântămărean – două din trei (66%).

Aici puteți vedea un album foto.

”Fetele și-au dorit foarte mult să câștige și le felicit pentru asta. E foarte greu de digerat o înfrângere la un gol, un meci pierdut în ultimul minut. Ne-am dorit să facem și noi odată un cadou suporterilor în 2018, victoria, dar nu a fost să fie nici de data asta. Îmi pare rău că nu am reușit în repriza a doua să continuăm jocul bun din apărare. Corona nu cred că ne-a surprins cu ceva, lejeritatea noastră pe faza defensivă a dus la această răsturnare de scor. Când conduceam la un gol a venit o eliminare dată de la masă, cred că a fost un pic de exces de zel, poate că și acest lucru a dus la întoarcerea rezultatului. A fost o decizie luată de observator, asta este. Mergem mai departe, iar următoarea perioadă este extrem de importantă. Peste zece zile întâlnim probabil a doua cea mai bună echipă din campionat, Craiova, tot pe teren propriu și apoi la Bistrița vine Brăila”, a declarat după meci antrenorul Horațiu Pașca.

”Adversarele noastre au fost mai sigure în apărare, iar pe atac au avut un procentaj mai bun. Aici s-a făcut diferența, cine s-a apărat mai bine a câștigat meciul. Am început foarte bine, dar nu e suficient o repriză, trebuie să jucăm 60 de minute. Noi am muncit, dar sunt lucruri pe care trebuie să le punem la punct în apărare. Trebuie să fim un pic mai hotărâte în atac, prindem frică de adversar când suntem conduse. Suntem foarte relaxate când conducem, dar atunci când adversarele sunt în avantaj prindem frică să nu greșim, să nu ratăm. Eu zic că suntem în grafic la jumătatea campionatului”, a spus Oana Chirilă.

Celelalte meciuri din ultima etapă a turului: CSM București – Danubius Galați 26-12, HCM Rm. Vâlcea – Rapid București 27-21, CSM Slatina – Măgura Cisnădie 21-23, U Cluj – CSM Roman 25-30, SCM Craiova – Dunărea Brăila 22-16, HC Zalău – HCM Slobozia 27-17.

În primele două runde din retur, CSM Bistrița joacă tot acasă, cu SCM Craiova (miercuri 31 ianuarie) și Dunărea Brăila (sâmbătă 3 februarie).

Foto-Video: Facebook CSM Bistrița