Actualitate

CSM Bistrița s-a calificat în sferturile Cupei României. ”O competiție care ne priește”

(FOTO-VIDEO) Echipa de handbal feminin CSM Bistrița (locul 6 în Liga Națională) s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale Cupei României, trecând în faza optimilor, pe teren propriu, de U Cluj (poziția a 10-a). CSM Bistrița a reușit astfel prima victorie acasă în 2018.

Fetele antrenate de Horațiu Pașca s-au distanțat în prima repriză la nouă goluri, scorul pauzei fiind 21-12. Diferența a fost la un moment dat de 11 goluri, după care oaspetele au redus treptat din handicap până la cinci goluri. S-a terminat 33-27.

Au adus victoria: Daniela Rațiu (7 reușite), Oana Chirilă (6), Magdalena Paraschiv (4), Almudena Rodriguez (3), Andreea Tetean (3), Irina Ivan (2), Laura Pristăvița (2), Andreea Bărbos (2), Alexandra Orșivschi (2), Bianca Zegrean (2).

În poartă, Ana Maria Măzăreanu a salvat 19 din cele 43 de mingi aruncate de clujence (44%), iar Viorica Țăgean – una din patru (25%).

Handbalistele le-au facut cadou membrilor galeriei ”Peluza albastră” o portavoce. Fetele le-au mulțumit astfel pentru încurajări, dar și pentru faptul că sunt alături de echipă meci de meci, indiferent că joacă acasă sau în deplasare.

Aici puteți vedea un album foto.

CSM Bistrița mai are un pas de făcut (sferturile) până la turneul Final Four. Cupa României este competiția care a adus anul trecut cea mai mare performanță din istoria clubului bistrițean – locul 3 și medalia de bronz.

”O competiție care ne priește. Am dominat meciul de la un capăt la altul. Am prestat un joc bun, vreau să le felicit pe fete”, a declarat antrenorul Horațiu Pașca.

”Un meci la superlativ. Vreau să mulțumesc frumoasei echipe și antrenorilor pentru acest cadou făcut suporterilor, care sunt alături de echipă meci de meci! Ne-ați făcut o mare bucurie!”, a menționat președintele CJ Radu Moldovan.

Celelalte meciuri din optimile Cupei României: HCM Slobozia – CSM București 19-34, Dunărea Brăila – Măgura Cisnădie 28-23, CSM Roman – SCM Craiova 27-22, Minaur Baia Mare – Corona Brașov 21-31, Gloria Buzău – Danubius Galați 17-24, HC Zalău – CSM Slatina 23-19, Rapid București – HCM Rm. Vâlcea 24-31.

Foto-Video: Facebook CSM Bistrița