În stil italian! Gloria Bistriţa – CS ”U” Craiova 1-0. Cristian Coroian: Cel mai bun meci (FOTO)

În prima etapă din retur, echipa bistriţeană a întrerupt seria de şapte victorii consecutive a liderului CS Universitatea Craiova, de care s-a apropiat la un singur punct. Golul victoriei în derby-ul cu ”CraiOlguţa” a fost reuşit de Daniel Brumă. Directorul tehnic al Gloriei, Cristian Coroian, a declarat că este un succes important în perspectiva play-off-ului.

Gloria a stopat liderul în etapa a 12-a a Seriei 2 din Liga a II-a, prima a returului. Înaintea jocului s-a ţinut un minut de reculegere în memoria fostului jucător al bistriţenilor, Dumitru Sigmirean, trecut de curând în nefiinţă.

În prima repriză a partidei de sâmbătă, 16 noiembrie, Brumă l-a pus la încercare pe portarul oaspeţilor, care a reţinut lovitura sa de cap (minutul 13), şi tot Brac a respins spectaculos în corner un şut al lui Feher din afara careului (minutul 33). La rândul lui, Albuţ a scos de sub bară un şut din careu al lui Curelea (minutul 45). Atacantul oltenilor a fost blocat de goalkeeperul Gloriei la zece minute după reluare. Faza meciului a venit în minutul 73, când Chiţu a pătruns vijelios talonat de un adversar, a trimis mingea la colţul lung pe lângă Brac, iar Daniel Brumă a împins-o în plasă din câţiva metri pentru o victorie de aur. Gloria putea scăpa definitiv de emoţii cu opt minute înainte de final, însă Feher a şutat în bară.

1-0 final, ”alb-albaştrii” obţinând un succes important în perspectiva play-off-ului. Gloria ocupă în continuare locul 2, cu 23 de puncte, la un punct în spatele formaţiei CS Universitatea Craiova. Următoarele poziţii care duc în play-off sunt ocupate de CSM Râmnicu Vâlcea (locul 3, 21 de puncte), Metalul Reşiţa (locul 4, 19 puncte, un meci mai puţin disputat), FC Universitatea Craiova (locul 5, 18 puncte) şi ASA Târgu Mureş (locul 6, 17 puncte, un meci mai puţin disputat).

1 gloria csuc 2 gloria csuc 3 gloria csuc 4 gloria csuc

”Craiova venea cu un moral foarte bun după şapte victorii consecutive. Am ştiut că n-o să fie uşor, am pregătit meciul ca să-l câştigăm. Îmi felicit elevii, au făcut un meci bun, poate cel mai bun de acasă în acest sezon. Am obţinut pe merit aceste trei puncte. Este o victorie importantă pentru că ne-am apropiat de lider şi prin prisma play-off-ului, în care CS ”U” Craiova va fi mai mult ca sigur”, a declarat la final directorul tehnic al Gloriei, Cristian Coroian.

”Felicit echipa gazdă pentru victorie, aşa este la fotbal când nu reuşeşti să marchezi la ocaziile pe care le ai şi primeşti gol uşor. Per total, cred că nu este un rezultat ce arată ceea ce s-a întâmplat în teren. Am ratat destule ocazii. Gloria ne-a pus de câteva ori în dificultate, a avut o atitudine bună. Strângem rândurile şi mergem înainte, fotbalul nu înseamnă un singur meci. Cred că un egal era mai echitabil. Îmi doream să continuăm seria victoriilor, dar la un moment dat trebuia să vină şi înfrângerea, la fotbal nu poţi să câştigi tot timpul. Ne-a lipsit concentrarea la ultima pasă, în faţa porţii, care putea decide jocul”, a spus antrenorul oaspeţilor, Ovidiu Stângă.

5 gloria csuc 6 gloria csuc 7 gloria csuc 8 gloria csuc

Gloria Bistriţa: Albuţ – Țârcă, Hlinca (Fizeşan 43), Chibulcutean, Polgar – Budăcan (C. Roşu 75), Feher, Nalaţi, M. Chiţu – Negruţ (M. Stancu 75), Brumă. Antrenor: Sandu Negrean. Director tehnic: Cristian Coroian

CS Universitatea Craiova: Brac – Cârjă, Fl. Pătraşcu, Izvoranu, Velcovici – Gorovei, Precup, Cr. Ganea (Dragu 55), Dragalina, Bradu (Pârvu 79) – Curelea. Antrenor: Ovidiu Stângă

Stadion: ”Jean Pădureanu” – Bistriţa. Spectatori: 500. Arbitri: George Rădulescu – Bogdan Gheorghe, Iulian Radu (toţi din Bucureşti) – Cristian Braşovean (Cluj-Napoca). Observatori: Alexandru Terheş (Oradea), Zoltan Szekely (Baia Mare)

Celelalte meciuri din etapa a 12-a a Ligii a II-a, Seria 2: UTA Arad – FC Bihor Oradea 0-0, CSM Râmnicu Vâlcea – FC Olt Slatina 1-0, CS Mioveni – Minerul Motru 3-1, FC Universitatea Craiova – Olimpia Satu Mare 1-1, Metalul Reşiţa – ASA Târgu Mureş 0-0 (disputat în 27 noiembrie).

CLICK pentru clasamentul Ligii a II-a!

În etapa viitoare, a 13-a, Gloria Bistriţa joacă în deplasare cu ultima clasată, Minerul Motru – sâmbătă 23 noiembrie, ora 11.00.

Mai multe imagini, pe pagina noastră de Facebook!