Sport

”Remontada”! Gloria Bistriţa – FC Olt 2-1. Coroian: Tărie de caracter. Suntem acolo, sus (FOTO)

Gloria Bistriţa a obţinut prima victorie în play-offul de promovare în Liga I, asigurându-şi cele trei puncte în ultimul sfert de oră, la primele două şuturi pe spaţiul porţii, după ce a fost condusă cu 1-0 şi rămâne pe poziţia a treia în clasament. Antrenorul echipei bistriţene, Cristian Coroian, s-a declarat fericit că jucătorii săi au repetat performanţa de a întoarce rezultatul.

1 gloria olt po 2 gloria olt po 3 gloria olt po 4 gloria olt po

Gloria Bistriţa a întâlnit pe teren propriu, în runda a 3-a din play-off, ultima clasată FC Olt, în faţa căreia obţinuse o victorie (2-1 în deplasare) şi o remiză (0-0 acasă) în sezonul regulat.

Şi de această dată a fost un meci infernal, apărarea avansată a oaspeţilor punând beţe în roatele ofensivei bistriţene, în prima repriză Gloria trecându-şi în cont doar un şut pe lângă poartă al lui R. Radu, în timp ce FC Olt l-a încercat în câteva rânduri pe Albuţ. În minutul 61 centralul a acordat lovitură de la 11 metri pentru oaspeţi, în urma unui fault al nou intratului Câmpean asupra lui Bancu, iar Alin Gligor l-a executat pe goalkeeperul Gloriei. Trezită din pumni, Gloria a năvălit spre careul Oltului, însă Albuţ a fost providenţial la câteva contraatacuri tăioase. Egalitatea s-a restabilit în minutul 75, când Buciu a boxat în lateral o centrare a lui Câmpean iar Daniel Brumă a reluat din prima în plasă, practic la primul şut al Gloriei pe spaţiul porţii. Echipa bistriţeană a prins aripi şi a dat lovitura decisivă în minutul 84 prin Marius Feher, care a trimis cu capul din 6 metri, tot după o centrare a lui Câmpean.

În urma primului succes înregistrat în play-off, Gloria Bistriţa a acumulat 20 de puncte şi se menţine pe locul 3 în clasament, micşorând totodată diferenţa faţă de primele două clasate: noul lider ASA Târgu Mureş (24 de puncte), cu care va juca în etapa următoare acasă, şi CS Universitatea Craiova (23 de puncte).

5 gloria olt po 6 bruma gloria olt 7 gloria olt po 8 feher gol gloria

”A fost un meci, după cum ne aşteptam, foarte greu, cu o echipă FC Olt lipsită de orice grijă, o echipă fără obiectivul de a promova. Am cristian coroian 3 maiştiut că vor veni aici să joace şi să încerce să câştige. Începutul a fost mai greu, prima repriză n-a fost foarte reuşită, nu cu multe realizări, dar ce mă bucură e că am putut să revenim, să întoarcem rezultatul şi să învingem cu 2-1, părerea mea meritat. Jucătorii au dat dovadă de mare caracter, au crezut până la sfârşit şi pentru asta îi felicit. În fiecare meci vrem să jucăm până la capăt indiferent de ce arată tabela, vrem să ne facem treaba cât mai bine. Uneori am reuşit, alteori nu. Sunt fericit pentru că a doua oară reuşim să întoarcem un scor de 0-1 pe final, după meciul cu Olimpia Satu Mare. Este o victorie foarte importantă pentru noi, şi în contextul în care Metalul Reşiţa a pierdut acasă cu CSM Râmnicu Vâlcea. Suntem acolo, sus, lângă Târgu Mureş, în spatele Craiovei, ne-am depărtat puţin de locul 4. Avem miercuri acasă cu ASA Târgu Mureş, pregătim jocul la victorie. Vrem să câştigăm fără doar şi poate, cum am făcut şi alte dăţi”, a declarat la final antrenorul principal al Gloriei Bistriţa, Cristian Coroian.

”Prin prisma evoluţiei cred că era mai echitabil un rezultat de egalitate, iar dacă e să ne luăm după ocaziile de gol avute cred că noi meritam să câştigăm. Cred că meritam cel puţin o remiză. Le-am spus toată săptămâna jucătorilor mei că principalul pericol din partea Gloriei sunt centrările şi tocmai în urma unor asemenea faze am şi fost învinşi, două goluri venite din centrări. Asta este, mergem înainte. Am avut mulţi jucători tineri în teren, printre care şi doi juniori A născuţi în 1995, Covalschi şi Căpăţână. Vom da şi în continuare şanse jucătorilor tineri, să prindă curaj şi să demonstreze că merită să joace la această echipă. Gloria nu avusese practic nicio ocazie notabilă până cu un sfert de oră înainte de final, a venit acea greşeală de portar şi s-a terminat totul. Când am primit gol, am suferit psihologic, n-am avut nici timp să ne revenim. Echipa gazdă a venit cu multe centrări şi am primit un nou gol, la o lipsă de marcaj. E îngrijorător faptul că este al treilea meci în care am luat goluri din centrări, pe lipsă de marcaj. Pe acest aspect o să discut cu jucătorii mei, pentru că e nepermis. Din punctul meu de vedere, cred că CS Universitatea Craiova şi ASA Târgu Mureş au echipele cele mai bune, dar orice se poate întâmpla. Gloria Bistriţa e o echipă pragmatică şi poate scoate rezultate bune prin astfel de joc cu orice formaţie”, a spus tehnicianul echipei FC Olt, Dan Oprescu.

Gloria Bistriţa: Albuţ – Budăcan, Hlinca, Chibulcutean, D. Sănmărtean (Câmpean 46) – R. Radu (O. Bucur 60), Feher, Nalaţi, M. Chiţu – Brumă, Al. Pop (Curtuiuş 46). Antrenor: Cristian Coroian. Director tehnic: Remus Vlad

FC Olt Slatina: Buciu – Giurcă, Cruşoveanu (Marincău 53), Gligor, Covalschi – A. Pavel, Ignea, M. Căpăţână, Cuedan – Bancu (Siminic 68), Ivănică (Cl. Ionescu 37). Antrenor: Dan Oprescu

Stadion: ”Jean Pădureanu” – Bistriţa. 03.05.2014. Spectatori: 300. Arbitri: Denis Haidiner (Hunedoara) – Gabriel Bârjac (Zalău), Raul Ghiciulescu (Lugoj) – Cristian Codrea (Baia Mare). Observatori: Mircea Dancu (Sibiu), Ştefan Szilaghi (Satu Mare)

Celelalte partide din etapa a 3-a a play-off-ului Ligii a II-a, Seria 2: Metalul Reşiţa – CSM Râmnicu Vâlcea 0-2, ASA Târgu Mureş – CS Universitatea Craiova 4-1.

Clasament: 1. ASA Târgu Mureş – 24 puncte (golaveraj 18-10); 2. CS Universitatea Craiova – 23 de puncte (19-15); 3. Gloria Bistriţa – 20 puncte (14-12); 4. CSM Râmnicu Vâlcea – 16 puncte (13-14);  5. Metalul Reşiţa – 16 puncte (11-15); 6. FC Olt Slatina – 9 puncte (7-16). Vor promova în Liga I primele două clasate la finalul celor zece etape.

În etapa a 4-a din play-off, intermediară, Gloria Bistriţa joacă, tot pe teren propriu, cu ASA Târgu Mureş – miercuri 7 mai, ora 18.00.