Sport

Metal topit! Gloria Bistriţa – Reşiţa 1-0. Cristian Coroian: Era timpul să ne revenim (FOTO)

Echipa bistriţeană a întrerupt seria neagră a înfrângerilor din precedentele două runde şi s-a impus la limită în faţa Metalului Reşiţa, asigurându-şi victoria cu un sfert de oră înainte de final. Golul lui Roşu a urcat Gloria de pe locul 3 pe 2 în clasament. Directorul tehnic Cristian Coroian a declarat că meciul a avut o încărcătură deosebită, iar victoria, una de moral, este meritată.

1 gloria resita 2 gloria resita 3 gloria resita 4 gloria resita

După două eşecuri identice în deplasare fără gol marcat, 0-1 cu UTA Arad şi FC ”U” Craiova, care au coborât-o din fotoliul de lider al Seriei 2 din Liga a II-a, Gloria a trecut la limită în etapa a 9-a de Metalul Reşiţa, formaţie pregătită de antrenorul ei din 2009, Marian Pană, şi a urcat un loc în clasament.

”Alb-albaştrii” au dominat întâlnirea, iar în prima repriză goalkeeperul oaspeţilor a deturnat lovitura de cap a lui Curtuiuş (minutul 22) şi şutul lui Feher (28), pentru ca în minutul 29 Brumă să tragă pe lângă dintr-o poziţie favorabilă. După pauză, în minutul 49, Szabo a trimis din plonjon cu capul, însă a ratat ţinta, iar la cealaltă poartă Brumă a reluat peste, din voleu (minutul 51). Abia intrat pe teren, Constantin Roşu a înscris golul victoriei în minutul 75 şi a adus echipei sale trei puncte importante şi muncite.

Gloria ocupă acum poziţia a 2-a în clasament, cu 17 puncte, după CS Universitatea Craiova (locul 1, 18 puncte), la un punct în faţa formaţiei FC Universitatea Craiova (locul 3) şi la două de CSM Râmnicu Vâlcea (locul 4).

”A fost un meci cu o încărcătură deosebită. Veneam după două înfrângeri şi aveam mare nevoie de cele trei puncte. Reşiţa este o echipă bună, aflată în primele şase locuri. Trebuia să învingem, să prindem moral, să ne revenim după cele două partide în care am pierdut. Din fericire, băieţii au fost foarte motivaţi şi au făcut un meci bun, iar victoria noastră este meritată. Îi felicit pentru felul cum au luptat. Nu fac remarci individuale, până la urmă suntem o echipă, toţi trebuie să contribuim la îndeplinirea obiectivului, la tot ce înseamnă succes la o echipă. Ne aşteaptă alte meciuri grele, la Târgu Mureş şi apoi acasă cu Satu Mare. Avem încredere că vom face în continuare jocuri bune, cred că a trecut perioada de acomodare cu Liga a II-a, în care am făcut şi meciuri mai puţin bune”, a declarat la final directorul tehnic Cristian Coroian.

”Am pierdut cu foarte mare uşurinţă meciul cu Gloria Bistriţa. Am primit un gol prostesc. Sunt foarte supărat. După o primă repriză în care gazdele au avut o dominaţie mai accentuată, dar fără să îşi creeze ocazii mari de gol, a doua repriză ne-a aparţinut în totalitate. Am ratat, puteam chiar să câştigăm dacă băieţii finalizau ocaziile importante pe care le-am avut. Am luat un gol nepermis de uşor şi nu este normal. Nu am mai adus puncte din deplasare şi asta ne doare, va avea de suferit punctajul la adevăr. Ceea ce nu înţeleg este de ce nu au curaj, nu îndrăznesc mai mult, pentru că potenţial au”, a spus antrenorul oaspeţilor, Marian Pană.

5 gloria resita 6 gloria resita 7 gloria resita 8 coroian

Gloria Bistriţa: Albuţ – Țârcă, Hlinca, Chibulcutean, Polgar – Feher (C. Roşu 68), R. Mărginean, M. Stancu, M. Chiţu – Brumă (Jarda 88), Curtuiuş (Negruţ 85). Antrenor: Sandu Negrean. Director tehnic: Cristian Coroian

Metalul Reşiţa: Pascal – R. Cristian, I. Popescu, Plecanciuc, Vătăjelu – O. Vasile, A. Neagoe, Vaştag, Szabo – Enciu (Ad. Stoica 60), S. Mureşan (Făgărăşanu 80). Antrenor: Marian Pană

Stadion: ”Jean Pădureanu” – Bistriţa. Spectatori: 200. Arbitri: Emil Voicu (Bacău) – Daniel Hulubei (Vaslui), Călin Cimponeriu (Lugoj) – Bajko Barna (Miercurea Ciuc). Observatori: Iosif Vigu (Satu Mare), Cornel Pantea (Oradea)

Celelalte meciuri din etapa a 9-a a Ligii a II-a, Seria 2: UTA Arad – FC Universitatea Craiova 1-1, CS Mioveni – ASA Târgu Mureş 1-1, CSM Râmnicu Vâlcea – Olimpia Satu Mare 3-0, FC Olt Slatina – Minerul Motru 3-0, FC Bihor Oradea – CS Universitatea Craiova 0-1.