Lideri şi după al 5-lea val: CSM Rm. Vâlcea – Gloria Bistriţa 2-2. Coroian: Meritam să câştigăm

Echipa bistriţeană rămâne neînvinsă în acest sezon şi se menţine în fruntea clasamentului. ”Alb-albaştrii” au remizat cu CSM Râmnicu Vâlcea în primul derby al Seriei 2 din liga secundă, fiind egalaţi în prelungiri. Directorul tehnic Cristian Coroian a declarat că Gloria merita să câştige cele trei puncte, pe care le-a scăpat printre degete la ultima fază a partidei.

CSM a început în forţă meciul de sâmbătă 5 octombrie şi a irosit două ocazii importante, însă cea care a deschis scorul a fost Gloria, în minutul 24, prin Ionuţ Hlinca, fundaşul bistriţean trimiţând balonul în plasă cu o lovitură de cap în urma unui corner executat de Chiţu. În minutul 45, gazdele au solicitat vehement o lovitură de la 11 metri pentru un presupus henţ în careul bistriţean, însă centralul nu a acordat nimic. 1-0 la pauză pentru formaţia antrenată de Negrean şi Coroian.

1 csm v 2 csm v 3 csm v 4 csm v

Vâlcenii au ieşit de la cabine decişi să întoarcă soarta partidei şi au egalat în minutul 49, gol Adrian Popa, care a reluat cu capul după o centrare a lui Briceag. Gloria a trecut din nou în avantaj în minutul 64, când Marius Feher a trimis din plonjon cu capul la o centrare de pe dreapta a lui Țârcă. La finalul celor 90 de minute tabela a indicat 2-2. CSM Rm. Vâlcea a restabilit egalitatea în ultimele secunde ale jocului (minutul 90+4) prin Sergiu Negruţ.

Gloria este neînvinsă după cinci etape şi ocupă în continuare prima poziţie, cu 11 puncte (trei victorii şi două egaluri, golaveraj 8-4), la distanţă de două puncte faţă de următoarele clasate CSM Rm. Vâlcea şi FC Universitatea Craiova.

1 valcea gloria 2 valcea gloria 3 valcea gloria 4 valcea gloria

”Cred că meritam să câştigăm cele trei puncte. Din păcate, le-am pierdut în ultima secundă, la ultima fază, pe o neatenţie a noastră. Am avut un început de repriză a doua nereuşit, am fost şi egalaţi, însă după aceea am echilibrat şi consider că trebuia să câştigăm jocul. Nu am văzut faza de penalty. Nu ştiu dacă a fost sau nu, sau dacă vorbim de intenţie sau neintenţie. Am spus mereu că seria este echilibrată, sunt echipe bune, care pot încurca pe oricine. Oricare poate ajunge în play-off şi apoi să promoveze. Gloria a fost mult timp în Liga I, la Bistriţa sunt toate condiţiile de promovare”, a spus la final directorul tehnic al Gloriei, Cristian Coroian.

Autorul primului gol al echipei bistriţene, Ionuţ Hlinca, a declarat: ”Mă bucur că am marcat şi sper să nu fie ultimul gol al meu, dar îmi pare rău că n-am câştigat. Puteam să luăm toate punctele, dar am fost egalaţi la ultima fază. Era foarte importantă o victorie cu Rm. Vâlcea, o echipă care ar putea intra în play-off. Cel mai dificil meci de până acum cred că rămâne totuşi cel de la Craiova, din prima etapă”.

La rândul său, antrenorul formaţiei CSM Rm. Vâlcea, Claudiu Niculescu, a precizat: ”Meritam o victorie, CSM a dominat meciul de la început până la sfârşit, am avut 5-6 ocazii clare de gol, din păcate nu le-am fructificat. Am pierdut două puncte, dar punctul obţinut totuşi azi este bun în economia clasamentului. Trebuie să privim şi faptul că am întâlnit azi o echipă bună, motivată, iar CSM-ul nu are până în acest moment nicio înfrângere. Sunt mulţumit de jocul echipei mele şi nemulţumit de rezultat. Am dominat jocul de la un capăt la altul, chiar dacă am primit doua goluri pe două greşeli. Se întâmplă în fotbal, mai ales atunci când ataci mereu. Este un punct important, dar nu mă bucur pentru el pentru că aş fi vrut trei. Gloria este o echipă care nu prea primea gol, iar noi am reuşit să marcăm două. Dacă aveam puţin noroc luam toate punctele. La faza din finalul primei reprize pot spune că a fost volei pe plajă. Mai clar de atât nu se putea. Asta e viaţa, ăsta e fotbalul, cu bune şi cu rele. Se pot face multe speculaţii despre arbitraj, dar nu e cazul. A fost o greşeală mare la acea fază, dar e omenească”.

CSM Râmnicu Vâlcea: Matache – Samson, I. Stoica, Deaconescu, E. Stoica – Cârstoiu, Bărbulescu (Lircă 70) – Ad. Popa, Codin (Arnăutu 50), Briceag (D. Iancu 75) – S. Negruţ. Antrenor: Claudiu Niculescu

Gloria Bistriţa: Albuţ – Țârcă, Hlinca, Chibulcutean, Polgar – R. Mărginean, M. Stancu – Budăcan, Feher (Fizeşan 84), M. Chiţu (Roşu 46) – Curtuiuş (Mariş 89). Antrenor: Sandu Negrean. Director tehnic: Cristian Coroian

Stadion: ”Municipal” – Râmnicu Vâlcea. Spectatori: 1.000. Arbitri: George Găman (Craiova) – Alexandru Vodă (Alba Iulia), Vasile Popescu (Buzău) – Eduard Constantinescu (Craiova). Observatori: Victor Cruceană (Bucureşti), Eduard Dumitrescu (Piteşti)

Celelalte meciuri din etapa a 5-a a Ligii a II-a, Seria 2: CS Mioveni – UTA Arad 3-0, FC Bihor Oradea – FC Universitatea Craiova 1-1, FC Olt Slatina – Metalul Reşiţa 2-1, Minerul Motru – ASA Târgu Mureş 0-1, CS Universitatea Craiova – Olimpia Satu Mare 1-0.