La limita imposibilului: Gloria Bistriţa – Olimpia Satu Mare 2-1 (FOTO)

Echipa bistriţeană a încheiat turul Ligii a II-a pe locul 2, cu 20 de puncte, după ce a trecut dramatic pe teren propriu de Olimpia Satu Mare. Condusă cu 1-0, Gloria a egalat în minutul 87 şi a înscris golul victoriei când nimeni nu se mai aştepta, la ultima fază a partidei. Sâmbăta viitoare începe returul, echipa bistriţeană urmând să joace acasă cu liderul CS Universitatea Craiova.

În ultima a etapă a turului Seriei 2 din Liga a II-a, Gloria Bistriţa a întâlnit pe teren propriu formaţia Olimpia Satu Mare, sâmbătă 9 noiembrie. ”Alb-albaştrii” au trăit periculos de la început până la sfârşit. Până în ultimele cinci minute ale jocului, echipa antrenată de Coroian şi Negrean nu şi-a creat nicio ocazie cu adevărat importantă.

1 gloria olimpia 2 gloria olimpia 3 gloria olimpia 4 gloria olimpia

Nalaţi (minutul 7) şi Feher (12) au bătut identic lovituri libere directe, peste poartă, Brumă a reluat cu capul imprecis după o centrare a lui Țârcă (16), iar la cealaltă poartă Bujor a trimis puţin pe lângă bară din lovitură liberă (38). 0-0 la pauză. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 66, când Vlad Bujor a pătruns nestingherit în careu şi l-a executat pe Albuţ cu un şut pe jos. Olimpia s-a retras în propria jumătate, iar Gloria a început asediul. Baricada sătmăreană s-a prăbuşit în minutul 87: Daniel Negruţ a centrat şi Daniel Brumă a reluat din câţiva metri pentru 1-1. În minutul 90+3, la ultima fază a jocului, echipa bistriţeană a dat lovitura. Stancu a trimis în careu din lovitură, Marian Chiţu s-a înălţat şi a marcat cu o lovitură de cap pentru o victorie la un moment dat nesperată, declanşând hora bucuriei pe teren. 2-1 după un final interzis cardiacilor!

”După ce pierzi în minutul 90 şi nu mai ştiu cât, ce ar mai fi de spus? Băieţii sunt cu moralul la pământ, mai ales că au depus efort şi au pus probleme Gloriei Bistriţa, o echipă cu pretenţii de promovare. Puteam să batem, dar de data aceasta a fost şansa Bistriţei. Asta a fost tot. Mai sunt 11 etape, mergem mai departe. Am condus cu 1-0 până cu câteva minute înainte de final, sunt echipe mari care au pierdut în două-trei minute. Gazdele au fost mai inspirate în finalul meciului şi asta a fost tot, până atunci noi am controlat jocul. Din păcate, n-am reuşit un rezultat pozitiv”, a spus tehnicianul Olimpiei Satu Mare, Tiberiu Csik.

La capătul primei părţi a campionatului, Gloria se află pe locul 2 în clasament, cu 20 de puncte, după CS Universitatea Craiova (24 de puncte), cu care va juca acasă sâmbăta viitoare, în prima rundă a returului. Celelalte poziţii care duc în play-off, 3, 4, 5 şi 6, sunt ocupate în ordine de Metalul Reşiţa (19 puncte), CSM Râmnicu Vâlcea (18 puncte), ASA Târgu Mureş şi FC Universitatea Craiova (ambele cu câte 17 puncte).

5 gloria olimpia 6 gloria olimpia 7 gloria olimpia 8 gloria olimpia

Gloria Bistriţa: Albuţ – Țârcă, Hlinca, Chibulcutean, Polgar – Budăcan (Negruţ 63), Nalaţi (M. Stancu 62), Feher, M. Chiţu – C. Roşu (O. Bucur 77), Brumă. Antrenor: Sandu Negrean. Director tehnic: Cristian Coroian

Olimpia Satu Mare: Miron – M. Mureşan (Ad. Sabău 58), Bălău, Ene, Iuhas – Gavrilescu (Lemac 65), Villand, Kinczel, Svarczkope – Bujor (Micaş 78), Zsiga. Antrenor: Tiberiu Csik

Stadion: ”Jean Pădureanu” – Bistriţa. Spectatori: 300. Arbitri: Andrei Chivulete (Bucureşti) – Radu Despa, Cristian Lucaci – Adrian Şuta (toţi din Baia Mare). Observatori: Dan Costin (Zalău), Irina Mârţ (Bucureşti)

Celelalte partide din etapa a 11-a a Ligii a II-a, Seria 2: FC Bihor Oradea – FC Olt Slatina 1-1, CSM Râmnicu Vâlcea – Minerul Motru 2-1, CS Mioveni – CS Universitatea Craiova 0-1, UTA Arad – Metalul Reşiţa 1-3, FC Universitatea Craiova – ASA Târgu Mureş 0-0.

CLICK pentru clasamentul Ligii a II-a! La finalul sezonului regulat, se va juca în sistem play-off (locurile 1-6) şi play-out (locurile 7-12), adică 10 etape, pornindu-se cu punctajul realizat în jocurile directe între echipele respective. Vor promova în Liga I primele două echipe clasate la finele play-off-ului. Vor retrograda în Liga a III-a formaţiile care vor încheia play-out-ul pe locurile 10-12. În acest moment, clasamentul play-off-ului arată astfel: 1. ASA Târgu Mureş – 11 puncte, 2. FC Universitatea Craiova – 8 puncte, 3. CS Universitatea Craiova – 6 puncte, 4. Metalul Reşiţa – 6 puncte, 5. Gloria Bistriţa – 5 puncte, 6. CSM Râmnicu Vâlcea – 4 puncte.

În etapa următoare, a 12-a, prima din retur, Gloria Bistriţa – CS Universitatea Craiova (sâmbătă 16 noiembrie, ora 11.00).

Mai multe fotografii, pe pagina noastră de Facebook!