Actualitate

ISU Bistrița: Mândri de campionii noștri

Pompierii au câştigat cele mai multe medalii la Campionatul de atletism şi cros al MAI, adjudecând primul loc in clasamentul general al competiţiei, organizată de Centrul Cultural al MAI. Rezultatele obţinute de către salvatori demonstrează, încă o dată, că latura sportivă completează suita calităţilor pe care le deţin: curaj, devotament şi onoare, informează ISU Bistrița.

Din lotul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă au făcut parte trei pompieri bistriţeni: plt. maj. Bălan Nicolae (cros), plt. maj. Borgovan Marian (aruncarea greutăţii) şi plt. Pop Marius Vasile (aruncarea greutăţii).

După ce s-au întrecut în probele campionatului cu cei mai buni atleţi din Ministerul Afacerilor Interne, plutonierul major Nicolae Bălan şi plutonierul major Marian Borgovan se întorc acasă cu rezultate remarcabile după probele care s-au desfăşurat la Poiana Braşov.

Dintre cei 200 participanţi din IGSU, IGPR, IGJR, IGPF şi ai Aparatului Central, 42 de participanţi au fost din cadrul IGSU. Dintre aceştia, plt. maj. Nicolae Bălan a ocupat prima treaptă a podiumului, acesta obţinând titlul de campion la cros, probele de 1500 şi 6000 de metri, iar plt. maj. Borgovan Marian a ocupat locul al treilea al podiumului la proba de aruncarea greutăţii.

Nicolae Bălan a ocupat locul I şi anul trecut în cadrul Campionatului National de Atletism si Cros pe MAI şi la multe alte competiţii de profil şi are participări la concursuri internaţionale de atletism, de asemenea, cu rezultate foarte bune.