Gloria Bistriţa – protest, înfrângere, disperare. Coroian: ”Penibil, inadmisibil, coşmar” (FOTO)

FC Gloria Progresul, aflată în pragul colapsului, a suferit a treia înfrângere consecutivă în Liga a III-a, 1-2 pe teren propriu cu CSM Sighetu Marmaţiei, în ceea ce ar putea fi ultimul meci al echipei bistriţene înainte de desfiinţare. Jucătorii au protestat vizavi de faptul că sunt neplătiţi şi administraţia locală nu oferă niciun sprijin. Antrenorul Cristian Coroian se gândeşte să renunţe.

1 gloria sighet 11 gloria sighet 2 gloria sighet 3 gloria sighet

În semn de protest, jucătorii Gloriei au intrat pe teren cu cinci minute întârziere faţă de ora de începere a partidei şi au purtat banderole pe braţ.

Daniel Brumă a deschis scorul pentru Gloria în minutul 12, însă oaspeţii au egalat în minutul 25 prin Marius Pistol, rezultatul la pauză fiind 1-1. CSM Sighetu Marmaţiei a reuşit golul victoriei în minutul 49, autor Gabriel Roatiş. După patru runde în Seria V a Ligii a III-a, Gloria ocupă locul 11 din 14.

11-le de start al Gloriei: R. Pop – Budăcan, Sg. Costin, Hlinca, B. Dobrea – Fl. Alexandru, Țegle, Jarda, O. Bucur – Al. Pop, Brumă. Au intrat pe parcurs: Fizeşan, Cilean, Colţa.

4 gloria sighet 5 gloria sighet 6 banca gloria 7 gloria sighet

La final, antrenorul formaţiei bistriţene, Cristian Coroian, a declarat: ”A fost un meci penibil făcut de noi, nici în cele mai negre vise nu mă gândeam că putem să jucăm atât de prost. Cu toate greutăţile, cu toate problemele pe care le avem la echipă nu aveam voie să tratăm meciul cum l-am tratat noi. Din păcate, nu e uşor să motivezi jucători care n-au fost plătiţi de un an de zile. Regretul mai mare e că jucătorii nu înţeleg că atunci când intră pe teren trebuie să demonstreze că au 8 coroian 20 sepvaloare. Valoarea unui jucător se vede pe teren, acolo se scrie CV-ul, nu pe hârtie. Am avut iarăşi 1-0, n-am ştiut să gestionăm avantajul. Este o situaţie foarte grea. Am încercat să şi protestăm un pic, să atragem atenţia asupra noastră, asupra faptului că suntem neplătiţi, dar cu toate astea n-aveam voie să arătăm cum am arătat acum, sub orice critică, mi-e şi ruşine. Oaspeţii au venit foarte determinaţi, au alergat foarte mult, au pus presiune. Am luat iarăşi gol din fază fixă, iar al doilea a venit pe o greşeală personală. E inadmisibil ca o echipă cu pretenţii să facă asemenea erori. Dar poate că asta este valoarea, poate că lotul a fost supraevaluat, am crezut că suntem mai buni. Pierzând trei meciuri la rând nu poţi să spui că au altă valoare decât aceasta. Cu toată situaţia grea, nu aveam voie să ne facem de râs, am stabilit că obiectivul e promovarea, sunt jucători care au evoluat şi în Liga I. Mă gândesc să renunţ, probabil nu am valoare pentru această echipă şi poate altcineva o să facă treabă mult mai bună. Poate că altcineva va reuşi mult mai multe”.

9 gloria sighet 10 gloria sighet 12 gloria sighet 13 gloria sighet

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Cluj-Napoca formată din Vlad Inoan – central, Dragoş Popa, Antal Csaba – asistenţi. Observatori: Romulus Buia (Baia Mare), Vasile Păduraru (Suceava).

Celelalte partide din etapa a 4-a a Ligii a III-a, Seria 5: CS Oşorhei – FCM Baia Mare 0-0, Unirea Dej – Industria Galda 2-0, FC Zalău – CSC Sânmartin 2-1, Sănătatea Cluj – Arieşul Turda 1-7, Metalurgistul Cugir – CS Iernut 5-2, Avântul Reghin – Unirea Jucu 2-1.

AICI clasamentul detaliat.

În etapa viitoare, a 5-a, Gloria Progresul Bistriţa are programat meci în deplasare cu Industria Galda – sâmbătă 27 septembrie, ora 17.00.

Rezultatele Gloriei în acest sezon: 3-0 cu Unirea Dej (a), 1-2 cu FC Zalău (d), 0-1 cu CSC Sânmartin (d), 1-2 cu CSM Sighetu Marmaţiei (a).