Flow Ride 4 Fun. Câștigătorii concursului de downhill

În weekend a avut loc, pe traseul de downhill din Pădurea Codrișor, concursul de ciclism montan Flow Ride 4 Fan, ajuns anul acesta la ediția cu numărul 4. Bistrițenii Matei Moisil (14 ani) – juniori, Petra Zăgrean – fete, Mihai Hunyadi și Pavel Scuturici – masters au ajuns pe podium.

Zona de plecare a fost Dealul Jelnei, cu sosire în apropierea Ștrandului Codrișor (zona de vizavi de Stadionul ”Jean Pădureanu”, în spatele acestuia, peste râul Bistrița).

Lungimea traseului: 2.030 metri. Diferență de nivel: 224 metri. Viteza medie: 40 km/h.

Vineri au avut loc antrenamente libere, sâmbătă calificările, iar duminică s-a desfășurat competiția propriu-zisă.

Locul 1 la juniori a fost ocupat de Matei Moisil, pe primul loc la fete s-a clasat Petra Zăgrean, iar câștigător la secțiunea masters a fost Mihai Hunyadi, toți componenți ai echipei Bistritz Bike Shop.