Final nefericit: CSM Bistrița, învinsă la Rm. Vâlcea. Pașca: N-am înțeles mai nimic din ultimele 10 minute

(FOTO) CSM Bistrița, ocupanta locului 9 în clasamentul Ligii Naționale, a pierdut în deplasare cu HCM Râmnicu Vâlcea (poziția a 5-a), 28-32 după ce a condus la pauză cu 15-13, într-un meci contând pentru etapa a 18-a.

CSM Bistrița a făcut o primă repriză foarte bună. Jucând exact în apărare și eficient în atac, a condus în permanență pe tabelă, chiar dacă gazdele au ținut aproape, uneori și la două goluri: 3-1, 4-2, 9-7, 15-13 la pauză. În partea a doua, echipa bistrițeană a avut avans maxim de trei goluri (17-14). HCM a egalat la 20 și a preluat pentru prima dată conducerea în minutul 43, 22-21. CSM a egalat pentru ultima oară în acest meci la 24, după care vâlcencele au strâns rândurile și au decis jocul pe final, profitând și de ratările și eliminările din tabăra bistrițeană: 32-28.

”Îmi pare rău că am pierdut, cred că în momentele cheie am greșit mai mult decât Vâlcea și asta ne-a costat. N-am înțeles mai nimic din ultimele zece minute, am jucat mai mult în cinci, am avut foarte multe eliminări. Asta este. Poate că reușeam un rezultat bun cu mai multă atenție. Se putea mai mult. Ne doream să confimăm victoria de la Cluj, care a venit după o perioadă neagră de șase înfrângeri consecutive. Le felicit pe fete, jocul nostru este în creștere. Urmează un meci greu acasă cu Măgura Cisnădie. Obiectivul nostru este rămânerea în prima ligă și construirea unei echipe puternice, care în sezonul următor eventual să se bată pentru un loc de cupe europene”, a declarat antrenorul CSM Bistrița, Horațiu Pașca.

Pentru CSM Bistrița au marcat: Oana Chirilă – 8, Laura Pristăvița – 5, Daniela Crap – 4, Daniela Rațiu – 2, Magdalena Paraschiv – 2, Irina Ivan – 2, Marinela Gherman – 2, Oana Cârstea – 1, Andrada Maior Pașca – 1, Andreea Bărbos – 1.

Au adus victoria formației vâlcene: Ana Simion – 8, Ani Senocico – 7, Andreea Adespii Molnar – 6, Nicoleta Safta – 3, Patricia Vizitiu – 2, Alexandra Gavrilă – 2, Elena Florică – 2, Florentina Craiu – 1, Hermina Stoicănescu – 1.

Partida arbitrată de Adrian Barbu (Argeș) și Adrian Manafu (București) a fost transmisă în direct de TVR 1. Observator: Iulian Enache (Brașov).

Celelalte meciuri din etapa a 18-a: SCM Craiova – CSM București 25-30, CSM Roman – HC Zalău 21-21, Corona Brașov – Măgura Cisnădie 29-31, Dunărea Brăila – Danubius Galați 23-19. Unirea Slobozia și U Cluj au stat.

În runda viitoare, a 19-a, CSM Bistrița joacă pe teren propriu cu Măgura Cisnădie, echipă care s-a apropiat la un punct – duminică 26 februarie, ora 12.00, Sala Polivalentă.