Actualitate

Hermannstadt, peste Bistritz. Al 4-lea eșec la rând. Ce spune antrenorul Sebi Moga

FC Bistrița, ocupanta locului 13 în Seria V a Ligii a III-a, a pierdut pe teren propriu, în etapa a 5-a, meciul cu FC Hermannstadt din Sibiu, care se află pe poziția a 2-a, înregistrând astfel a patra înfrângere consecutivă. Tabela a arătat la final 1-2 (0-0).

Oaspeții au securizat cele trei puncte prin Răzvan Dâlbea și Daniel Tătar în minutele 52 și 60, echipa bistrițeană reușind golul de onoare în minutul 78, autor Dumitru Negruț.

FC Bistrița a evoluat în formula: R. Pop – Dradici, Hasnăș, Chibulcutean, Negruț – Colța, Nalați, Miholca, Vărărean – Akari, Sighiartău. A mai jucat Chiorean.

”Am făcut o primă repriză slăbuță, jucătorii au intrat cu frică, fără tupeu și personalitate, n-am reușit să ținem de minge. În partea a doua am luat două goluri unul după altul și la 0-2 am început să jucăm. Dacă jucam de la început așa cum am făcut-o de la 0-2 nu pierdeam. Păcat, cred că meritam un rezultat de egalitate ținând cont și de faptul că arbitrul ne-a anulat eronat un gol perfect valabil, înscris de Akari. Puteam scoate un rezultat pozitiv. Trebuie să începem să adunăm puncte, suntem în criză de rezultate, în ultimele trei meciuri am pierdut la limită”, a declarat pentru Timp Online antrenorul principal Sebastian Moga.

Partida de pe pe Stadionul ”Jean Pădureanu” a fost arbitrată de Sergiu Mavriche (Bacău) – central, Bogdan Gireadă, Sergiu Albu (ambii din Oradea) – asistenți. Observatori: Ion China, Traian Marchiș (ambii din Baia Mare).

În etapa următoare, a 6-a, FC Bistrița joacă în deplasare cu ocupanta locului 3, Gaz Metan II Mediaș – vineri 7 octombrie, ora 15.00.

Celelalte meciuri ale etapei cu nr. 5: CS Oșorhei – ASA Tg. Mureș II 1-2, Viitorul Ulmeni – Sănătatea Cluj 1-2, CS Iernut – Unirea Jucu 1-2, Avântul Reghin – ACF Comuna Recea 2-0, Unirea Dej – FC Zalău 1-1, Recolta Dorolț – Gaz Metan II Mediaș 1-4. Metalurgistul Cugir a stat.

Aici puteți vedea clasamentul complet al Seriei V.

Echipa bistrițeană a pornit cu dreptul în Liga a III-a, 2-1 cu Unirea Jucu, după care a înregistrat patru eșecuri la rând: 1-3 la ACF Comuna Recea, 0-1 cu Sănătatea Cluj, 0-1 la FC Zalău și 1-2 cu FC Hermannstadt, rămânând cu trei puncte (golaveraj 4-8).