Cu forcepsul: Gloria – CS Mioveni 2-0. Coroian: Jocul a lăsat de dorit, dar am adunat puncte (FOTO)

Gloria Bistriţa s-a impus chinuit pe teren propriu în faţa echipei CS Mioveni, tranşând soarta partidei în minutele 70 (din penalty) şi 90, şi continuă să ocupe fotoliul de lider în Seria 2 a ligii secunde. Directorul tehnic al formaţiei bistriţene, Cristian Coroian, s-a declarat fericit pentru cele trei puncte obţinute, chiar dacă prestaţia jucătorilor săi a fost mai slabă.

La pauză a fost 0-0, după o primă repriză în viteza 1. Gloria a trimis primul şut pe spaţiul porţii abia în ultimul minut al primei reprize, prin Polgar, după ce Roşu (minutul 25) şi Feher (minutul 31) au ratat ţinta. În partea a doua, Albuţ s-a remarcat la acţiunile lui Tănasă, iar goalkeeperul oaspeţilor şi-a îngropat echipa în minutul 70, faultându-l în careu pe Feher la o fază în care a întârziat să degajeze balonul. Tot Marius Feher a transformat lovitura de pedeapsă. Marian Chiţu a închis tabela în minutul 90, cu un eurogol, la capătul unei partide în care ”alb-albaştrii” s-au jucat cu inimile şi nervii spectatorilor.

După 6 etape, Gloria este pe prima poziţie în clasament, cu 14 puncte, golaveraj 10-4 (4 victorii şi 2 remize), la 2 puncte distanţă de FC Universitatea Craiova şi la 4 de ocupanta locului 3, Metalul Reşiţa.

”Am anticipat că o să avem un meci greu cu cei de la Mioveni. Aşa a şi fost. Am jucat un pic mai slab în această partidă, dar suntem totuşi fericiţi că am adunat puncte, că am câştigat deşi jocul a lăsat de dorit. Importante sunt cele trei puncte. Ne aşteaptă două deplasări consecutive, la UTA şi la FC Universitatea Craiova, şi ne propunem să aducem cât mai multe puncte. În etapa următoare jucăm la Arad. Deşi UTA este pe ultimul loc în acest moment, va fi un joc foarte dificil”, a declarat la final directorul tehnic al echipei bistriţene, Cristian Coroian.

Gloria Bistriţa: Albuţ – Țârcă (D. Sănmărtean 39), Hlinca, Chibulcutean, Polgar – R. Mărginean, M. Stancu – Budăcan (M. Chiţu 69), Feher, C. Roşu – Brumă (Antonache 46). Antrenor: Sandu Negrean. Director tehnic: Cristian Coroian

CS Mioveni: G. Ciucă – Pasăre (Biceanu 80), B. Stoica, Olteanu, C. Stan – Negoiţă, Mazilu (A. Popa 80), Răuţă, Ayza – Năstăsie, Tănasă. Antrenor: Ion Moldovan

Stadion: ”Jean Pădureanu” – Bistriţa. Spectatori: 200. Arbitri: Dorian Micloşină (Reşiţa) – Eduard Ungureanu, Bogdan Velicu (ambii din Bucureşti) – Claudiu Ştef (Târgu Mureş). Observatori: Traian Marcu (Sibiu), Vasile Marc (Cluj-Napoca)

Celelalte meciuri din etapa a 6-a a Ligii a II-a, Seria 2 (sâmbătă 12 octombrie): Metalul Reşiţa – FC Bihor Oradea 2-1, Olimpia Satu Mare – Minerul Motru 0-0, FC Universitatea Craiova – CSM Râmnicu Vâlcea 1-0, CS Universitatea Craiova – UTA Arad 2-0, ASA Târgu Mureş – FC Olt Slatina (0-0, disputat în 23 octombrie).