Cristian Bățagă, un titlu național, un loc 2 și două locuri 3 la CN de gimnastică în finalele pe aparate

ACTUALIZARE Gimnastul Cristian Bățagă, legitimat la CSM Bistrița, care obținuse locul 2 la individual compus și cu echipa la Campionatele Naționale desfășurate la Cluj, a evoluat în finalele pe aparate.

Cristian Bățagă a cucerit medalia de aur la cal cu mânere, a obținut medalia de argint la inele și două medalii de bronz: la sărituri și la paralele.

1 bataga cn 16 2 bataga cn 16 3 bataga cn 16 4 bataga cn 16

ȘTIREA INIȚIALĂ CSM Bistrița, locul 2 pe echipe la CN de gimnastică. Cristian Bățagă, tot pe 2

După 36 de ani, gimnastica națională s-a întorse la Cluj, de această dată într-o nouă și modernă sală care, în 2017, va găzdui și ediția jubiliară a Campionatelor Europene. Au intrat în competiție pentru titlurile masculine și feminine ale ediției 2016 a Campionatului Național Individual Open și Campionatului Național al Reprezentativelor de Club, între 1 și 3 iulie, aproape 90 de gimnaste și gimnaști, pe cărțile de vizită ale celor mai mulți dintre concurenți aflându-se înscrise titluri olimpice, mondiale sau continentale și, nu în ultimul rând, naționale, reprezentând 15 cluburi.

1 bataga echipe 16La ediția 2016 participă reprezentanții cluburilor CSM Lugoj, CSS Buzău, CSM Reșița, CSS Dinamo București, CSM Arad, Steaua București, CSM 2 bataga echipe 16Bistrița, LPS Bistrița, Dinamo București, CSS Triumf București, Farul Constanța, CNS Cetate Deva, CSS Galați, CSM Onești, CSS Focșani.

Pe echipe, la fel ca și anul trecut, CSM Bistrița s-a clasat pe locul 2, după Dinamo București și înainte de Steaua București. La individual compus, Cristian Bățagă (CSM Bistrița) nu a reușit să-și păstreze titlul obținut anul trecut, venind în final pe poziția a 2-a, după Andrei Muntean (Dinamo). Pe 3 a terminat Vlad Cotuna (Steaua).

Echipa CSM Bistrița a fost formată din Cristian Bățagă, Daniel Rădeanu, Bogdan Necșa, Emanuel Bădilă.

LPS Bistrița i-a avut în componență pe Robert Someșan, Răzvan Marc, Emanuel Lungu, Cătălin Drunea.

Anul trecut, gimnastul Cristian Băţagă de la CSM LPS Bistriţa a obţinut titlul de campion naţional la individual compus la Campionatele Naţionale de gimnastică artistică desfășurate la Bucureşti, iar echipa masculină CSM LPS Bistriţa a devenit vicecampioană la acelaşi concurs.