Actualitate Recomandări

CSM Bistrița, meci curajos cu CSM București. Aprecieri din partea unei campioane

CSM Bistrița, ocupanta locului 9 în Liga Națională de handbal feminin, a jucat în etapa a 23-a în deplasare cu campioana en titre a Europei, CSM București, care în runda precedentă și-a asigurat matematic un nou titlu de campioană a României, al treilea consecutiv. Federaţia Română de Handbal a înmânat Trofeul Ligii Naţionale, împreună cu medaliile şi tricourile de campioane, chiar la finalul meciului cu CSM Bistrița.

Echipa bistrițeană a condus succesiv pe parcursul primei rezprize, distanțându-se la un moment dat chiar la trei goluri, 14-11. Deținătoarea Ligii Campionilor a forțat cât a trebuit și a înscris cinci goluri consecutive. Scorul la pauză a fost 16-15 pentru CSM București. În partea a doua gazdele s-au desprins la patru goluri, formația pregătită de Horațiu Pașca s-a apropiat la unul (25-24), după care campioana Europei s-a dus la opt goluri. Scorul final a fost 34-27, la capătul unui meci curajos făcut de CSM Bistrița, care a evoluat cu ambiție. CSM București a jucat cu gândul la dubla din sferturile Ligii Campionilor și s-a întrebuințat cât a fost nevoie pentru a câștiga fără emoții. ”Echipa noastră pierde în fieful campioanei Europei, după o primă repriză minunată făcută de fetele noastre”, a venit reacția pe pagina de Facebook a clubului bistrițean.

Portarul echipei bucureștene, Paula Ungureanu, care a avut câteva intervenții de excepție, le-a felicitat pe bistrițence. ”Ne-am făcut singure meciul dificil, Bistrița a făcut un joc foarte bun, felicitări. Am tratat totuși acest meci ca pe unul de pregătire, ne așteaptă dubla cu Budapesta în Liga Campionilor”.

Pentru CSM Bistrița au marcat: Laura Pristăvița – 6, Szilvia Szabo – 6, Oana Chirilă – 5, Daniela Rațiu – 4, Magdalena Paraschiv – 4, Gabriela Preda – 2.

Partida, transmisă în direct de Digi Sport și Dolce Sport, a fost arbitrată de Dorel Gurbina și Emilian Stanciu (ambii din Caraș Severin). Observator: Ștefan Ciurea.

La meci au asistat și președintele CJ Radu Moldovan, deputații Doina Pană și Daniel Suciu, secretarul de stat în Ministerul Culturii Alexandru Pugna. ”Când există talent și dăruire, orice e posibil! Un exemplu viu în acest sens este prestația handbalistelor bistrițene, antrenate de Horațiu Pașca, față în față cu CSM București, campioana Europei, la ea acasă! Galeria? Cca 3.000 bucureșteni contra 6 bistrițeni”, a postat pe Facebook Doina Pană.

Echipa antrenată de Horațiu Pașca a scăpat de emoții în privința realizării obiectivului, menținerea în prima ligă, în timp ce pentru formația bucureșteană, întărită din sezonul viitor cu Cristina Neagu și norvegiencele campioane olimpice, mondiale și europene Marit Malm Frafjord şi Amanda Kurtovici, urmează dubla manşă cu FTC Budapesta din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Partidele vor avea loc în 7 aprilie la Bucureşti şi în 15 aprilie în Ungaria.

După meciul cu CSM Bistrița, conducerea campioanei Europei l-a instalat director tehnic pe suedezul Per Johansson, fost selecționer al naționalei scandinave, iar antrenorul Aurelian Roșca și-a reziliat contractul. Din vară, echipa va fi pregătită de daneza Helle Thomsen, ntrenorul naționalei Olandei.

În runda viitoare, a 24-a, CSM Bistrița va juca acasă cu Danubius Galați – duminică 9 aprilie.

Celelalte jocuri ale etapei cu nr. 23: SCM Craiova – Corona Brașov 28-22, Danubius Galați – Măgura Cisnădie 22-27, Dunărea Brăila – U Cluj 29-25, HC Zalău – HCM Rm. Vâlcea 32-21. CSM Roman și Unirea Slobozia au stat.