Sport

ASAsinaţi de la 11 metri! Gloria – Tg. Mureş 0-1. Coroian: Promovarea încă se joacă (FOTO)

După un meci încrâncenat, însă dominat net de oaspeţi, Gloria Bistriţa a pierdut pe teren propriu în faţa liderului ASA Târgu Mureş şi rămâne pe locul 3 în clasamentul play-off-ului, la trei puncte de ultimul loc ce duce în Liga I, simţind în ceafă răsuflarea urmăritoarelor. Antrenorul Cristian Coroian a declarat că un egal ar fi fost mai echitabil, chiar dacă Gloria n-a avut suficient curaj.

1 gloria mures po 2 gloria mures po 3 gloria mures po 4 gloria mures po

În etapa a 4-a a play-off-ului, intermediară, Gloria Bistriţa a jucat pe propriul teren împotriva liderului ASA Târgu Mureş, cu care şi-a împărţit victoriile în sezonul regulat, la acelaşi scor, 2-1.

A fost un meci de luptă, în nota de dominare a oaspeţilor de la început şi până la sfârşit. În prima repriză, singurele încercări ofensive ale Gloriei au fost două şuturi pe lângă poartă semnate de Brumă şi Chiţu. ASA a fost mai incisivă, Verdeş în două rânduri, Voiculeţ şi Amauri punând în pericol poarta apărată de Albuţ. 0-0 la pauză. Gloria părea că a ieşit de la cabine înviorată, dar a fost doar o iluzie. Al. Dan a avut golul în vârful bocancului, însă a trimis din câţiva metri peste poartă, reuşind ratarea meciului. Ceea ce era de aşteptat să se întâmple s-a întâmplat în minutul 81, când senegalezul Ousmane N’Doye a transformat penalty-ul acordat în urma unei intervenţii în careu a lui Feher asupra lui Amauri. Echipa bistriţeană putea scoate totuşi un egal, însă în ultimul minut de joc Stăncioiu a respins şutul lui Curtuiuş din 6 metri lateral dreapta.

5 gloria mures po 6 gloria mures po 7 gloria mures po 8 gloria mures po

0-1 şi Gloria rămâne, cu 20 de puncte, pe locul 3, la şapte în spatele liderului ASA Târgu Mureş şi la trei de ocupanta poziţiei secunde, CS Universitatea Craiova. Urmăritoarele CSM Râmnicu Vâlcea şi Metalul Reşiţa s-au apropiat la o lungime.

cristian coroian 7 mai”Din păcate am pierdut, rezultatele colaterale ne-ar fi ajutat şi în cazul unui egal, care era bun. N-am avut mai mult curaj pe faza ofensivă, nu am pus mai multe probleme, ne-am mulţumit doar să ne apărăm, a fost şi acea lovitură de la 11 metri. Acesta este fotbalul. Eu zic că era mai echitabil un rezultat de egalitate, deci nici acela nu ne avantaja foarte tare. Şansele au rămas, Craiova a pierdut acasă, suntem la trei puncte în spatele ei, s-au apropiat Vâlcea şi Reşiţa. Încă se joacă promovarea”, a declarat antrenorul Gloriei Bistriţa, Cristian Coroian.

”Cred că este o victorie meritată pentru că am controlat jocul pe tot parcursul lui. Am şi suferit puţin, iar şutul din final când a scos Stăncioiu a fost singura ocazie clară a Gloriei, în rest nu şi-a creat ocazii de gol. Noi am avut în prima repriză trei-patru situaţii mari, în a doua repriză alte câteva. Per ansamblu, victorie meritată pe un teren unde se câştigă foarte greu, din 13 meciuri ale Gloriei acasă doar UTA Arad a reuşit să câştige. Ştiam că ne va fi greu, dar cred că echipa care şi-a dorit mai mult victoria a fost ASA şi nu Gloria. Bistriţa s-a apărat foarte mult. Am ajuns acum într-o situaţie bună. Încă nu suntem promovaţi, dacă învingem pe FC Olt în etapa următoare cred că putem spune că suntem favoriţi la promovare. Până atunci, suntem o echipă care se bate la promovare ca toate celelalte. Nu ştiu ce şanse mai are Gloria pentru a promova, depinde ce va face în jocurile următoare, aţi văzut, apar rezultate imprevizibile. Orice e posibil”, a spus tehnicianul formaţiei ASA Târgu Mureş, Adrian Falub.

Gloria Bistriţa: Albuţ – Budăcan, Hlinca, Chibulcutean, Polgar (Țârcă 57) – O. Bucur (C. Roşu 65), R. Mărginean, Nalaţi (Curtuiuş 75), M. Chiţu – Feher, Brumă. Antrenor: Cristian Coroian. Director tehnic: Remus Vlad

ASA Târgu Mureş: Stăncioiu – Hanca, Vârtic, Bejan, Sepsi – N’Doye – Hora, Voiculeţ, Bumba (Al. Dan 22), Amauri (Ologu 85) – Verdeş (Heil 89). Antrenor: Adrian Falub

Stadion: ”Jean Pădureanu” – Bistriţa. 07.05.2014. Spectatori: 2.000. Arbitri: Adrian Illyeş (Ploieşti) – Miclos Nagy (Cluj-Napoca), George Neacşu (Câmpulung Muscel) – Valeriu Demian (Zalău). Observatori: Adrian Lucaci (Arad), Ionel Popa (Paşcani)

Celelalte meciuri din etapa a 4-a a play-off-ului Ligii a II-a, Seria 2: FC Olt Slatina – CSM Râmnicu Vâlcea 0-2, CS Universitatea Craiova – Metalul Reşiţa 1-2.

Clasament: 1. ASA Târgu Mureş – 27 puncte (golaveraj 19-10); 2. CS Universitatea Craiova – 23 de puncte (20-17); 3. Gloria Bistriţa – 20 puncte (14-13); 4. CSM Râmnicu Vâlcea – 19 puncte (15-14); 5. Metalul Reşiţa – 19 puncte (13-16); 6. FC Olt Slatina – 9 puncte (7-18). Vor promova în Liga I primele două clasate la finalul celor zece etape.

În etapa a 5-a din play-off, ultima din tur, Gloria Bistriţa joacă în deplasare cu Metalul Reşiţa – sâmbătă 10 mai, ora 11.00.